Nowoczesny Zakład Patomorfologii w naszym szpitalu parterskim

Data: 25.04.2024 Kategoria: informacje ogólne, nauka, pracownicy, studenci

Nowoczesny Zakład Patomorfologii w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką umożliwi nie tylko szybszą diagnostykę pacjentów (także chorujących na nowotwory), czy prowadzenie nowatorskich badań naukowych, ale także pozyskiwanie grantów badawczych we współpracy z Politechniką Wrocławską. W tutejszym prosektorium studenci Wydziału Medycznego PWr - pod okiem najlepszych specjalistów będą się uczyć anatomii prawidłowej.

Lepsza i szybsza diagnostyka

W uroczystym otwarciu Zakładu Patomorfologii wzięli udział m.in. dr hab. Andrzej Wojnar, prof. uczelni, dolnośląski konsultant w dziedzinie patomorfologii (z Katedry Nauk Przedklinicznych, Farmakologii i Diagnostyki Medycznej Wydziału Medycznego), prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej, dr hab. Dariusz Jagielski, prof. uczelni, dziekan Wydziału Medycznego, prof. Tadeusz Więckowski, pełnomocnik rektora ds. rozwoju Wydziału Medycznego, Łukasz Sendecki, dyrektor Dolnośląskiego Oddziału NFZ oraz dyrektorzy naszych szpitali partnerskich i pracownicy Szpitala Wojskowego.

Płk. dr hab. Wojciech Tański, prof. uczelni, komendant szpitala: - Więcej badań, lepsze warunki pracy dla całego zespołu oraz nowe możliwości diagnostyczne - to wszystko oferuje po remoncie Zakład Patomorfologii – mówił podczas otwarcia. - Nowoczesna jednostka szpitala w znakomity sposób przyczyni się do lepszej i szybszej diagnostyki naszych pacjentów, umożliwi prowadzenie szeregu nowatorskich badań naukowych, a także ułatwi pozyskanie grantów badawczych we współpracy z naszym partnerem, Politechniką Wrocławską - dodał.

Inwestycja warta 24 mln zł

Remont budynku Zakładu Patomorfologii trwał od 2021 roku i kosztował blisko 18,5 mln zł. Był możliwy dzięki dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej, która sięgnęła ponad 70 proc. wszystkich kosztów. Resztę, ok. 5,5 mln zł szpital wyłożył ze środków własnych. Dokonano gruntownej przebudowy całego budynku, jego termomodernizacji, wymieniono instalacje. Wszystkie pomieszczenia, w tym chłodnie oraz śluzy, zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt, który gwarantuje bezpieczeństwo pracy, a także stwarza prawidłowe warunki m.in. do wykonywania sekcji naukowo-lekarskich i przechowywania zwłok.

W Zakładzie Patomorfologii 4 Wojskowego Szpitala z Polikliniką wykonuje się pełen zakres badań cytopatologicznych i histopatologicznych, które służą m.in. do diagnostyki chorób nowotworowych. W wyremontowanym budynku w komfortowych warunkach będzie teraz mogło pracować więcej osób przygotowujących materiał do badań patomorfologicznych, co istotnie przełoży się na wzrost liczby wykonanych badań i skróci czas oczekiwania na ich wynik.

Miejsca szkoleniowe dla lekarzy i nauka anatomii

Jak zapewniał podczas uroczystości płk dr hab. Wojciech Tański, prof. uczelni, komendant szpitala -  podniesienie standardu Zakładu Patomorfologii umożliwi także utworzenie miejsc szkoleniowych dla lekarzy, którzy chcą się specjalizować w patomorfologii oraz nauczanie anatomii prawidłowej studentów Wydziału Medycznego PWr.

Galeria - fot. 4. Wojskowy Szpital Kliniczny oraz WMed