magdalena.krajewska@pwr.edu.pl
prof. dr hab. n med. Magdalena Krajewska – specjalista chorób wewnętrznych, nefrologii oraz transplantologii klinicznej
Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. W 1996 roku obroniła rozprawę doktorską „Wpływ hemodializy na stężenia białka C-reaktywnego (CRP) u chorych przewlekle dializowanych”. W 2008 zakończyła pracę habilitacyjną „Polimorfizmy genów związanych z uszkodzeniem ściany naczyniowej i stężenia ich produktów. Analiza wpływu na odległą czynność przeszczepionej nerki”. Od 2014 roku jest prof. dr hab. nauk medycznych. Do 2024 roku pracowała w Klinice Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (37 lat) , przez sześć ostatnich lat była kierownikiem Katedry i Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej. Prof. Magdalena Krajewska przez 2 kadencje pełniła funkcję prodziekana ds. nauki na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Od października 2024 roku pracuje na Wydziale Medycznym PWr w Katedrze Nauk Klinicznych Niezabiegowych. Jest również zatrudniona w 4 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką, od września 2024 pełni funkcję pełnomocnika komendanta ds. koordynacji transplantologii oraz leczenia nefrologicznego. Należy do Komisji Bioetycznej przy Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej (recenzent dla Komisji Bioetycznej DIL).
W 2025 roku została powołana przez ministra zdrowia na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie nefrologii. Uczestniczy w posiedzeniach Parlamentarnego Senackiego Zespołu ds. Transplantacji i jako ekspert w panelach „Priorytety w ochronie zdrowia” w Ministerstwie Zdrowia. Przez wiele lat była konsultantem wojewódzkim ds. nefrologii i zasiadała w Wojewódzkiej Radzie ds. Nefrologii oraz Wojewódzkiej Radzie ds. Potrzeb Zdrowotnych dla Województwa Dolnośląskiego.
Jest prezesem Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego. Należy do Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, grup roboczych ds. pobierania i przeszczepiania nerek od żywych dawców oraz ds. immunologii transplantacyjnej oraz ERA/EDTA i Eastern & Central Europe Regional Board International Society of Nephrology.
Autorka ponad 260 opublikowanych artykułów; dorobek oceniony na ponad 14000 punktów ministerialnych, IF ponad 650, liczba cytowań przekracza 1800 (bez autocytowań), IH — 20; dorobek uzupełnia 329 doniesień zjazdowych. Jest także autorką 27 rozdziałów w podręcznikach, promotorką 8 zakończonych doktoratów. Recenzowała 18 prac doktorskich, 6 przewodów habilitacyjnych oraz 13 postępowań o nadanie tytułu profesora.
Była kierownikiem, a także realizatorem projektów badawczych, w tym finansowanych przez NCN, NCBiR, KE, ERA-EDTA i MNiSW. Wielokrotnie recenzowała granty dla MNiSzW, NCN, a także uczelniane wnioski o sfinansowanie projektów badawczych.
Autorka licznych wykładów, wielokrotnie należała do komitetów naukowych konferencji i zjazdów (krajowe i zagraniczne) oraz wykonywała recenzje dla czasopism zagranicznych i krajowych.
Jej główne zainteresowania naukowe to zagadnienia współczesnej nefrologii i transplantologii, zarówno w aspekcie klinicznym, jak i doświadczalnym. Problematyka badań to: epidemiologia chorób nerek, pierwotne i wtórne kłębuszkowe zapalenia nerek - badania patogenezy oraz poszukiwanie nowych, nieinwazyjnych (genetycznych, genomowych, immunologicznych, klinicznych) wskaźników prognostycznych, różne aspekty leczenia nerkozastępczego, w tym transplantologia, a w szczególności immunologiczne i nieimmunologiczne czynniki ryzyka rozwoju przewlekłej dysfunkcji przeszczepionej nerki, badanie markerów odpowiedzi immunologicznej na przeszczepiony narząd, a także patogenezy powikłań leczenia immunosupresyjnego po transplantacji, zapobieganie progresji PChN w różnych typach nefropatii, powikłania infekcyjne oraz nowotworowe u pacjentów z niedoborami odporności wynikającymi z leczenia immunosupresyjnego, nadciśnienie tętnicze nerkopochodne, analiza farmakogenomiczna i farmakokinetyczna metabolizmu leków immunosupresyjnych, patogeneza i terapia chorób rzadkich w nefrologii.
Posiada ponad 30-letnie doświadczenie dydaktyczne w zakresie kształcenia studentów medycyny oraz lekarzy w trakcie specjalizacji (choroby wewnętrzne, nefrologia, transplantologia, a także metodologia badań naukowych oraz żywienie w chorobach nerek dla studentów wydziału lekarskiego, dietetyki oraz seminarium magisterskie na kierunku pielęgniarstwo). Organizowała i koordynowała proces nauczania, a także współuczestniczyła w opracowywaniu programów dydaktycznych. W 2023 brała udział w programie Erasmus Plus Staff Mobility na Uniwersytecie Medycznym w Maladze w Hiszpanii. Jest członkiem Państwowej Komisji Egzaminacyjnej CMKP w dziedzinach: Nefrologia i Transplantologia Kliniczna. Autorka i recenzentka pytań testowych do egzaminów specjalizacyjnych.
Kierowała specjalizacją - w zakresie chorób wewnętrznych (4 osoby), w zakresie nefrologii (14 osób) oraz transplantologii klinicznej (7 osób). Organizowała kursy i szkolenia dla pielęgniarek i lekarzy. Za pracę dydaktyczno-organizacyjną odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i odznaką honorową „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia".
Jej doświadczenie zawodowe: lekarz klinicysta w zakresie diagnostyki i leczenia chorób w obszarze specjalności z chorób wewnętrznych ze szczególnym uwzględnieniem nefrologii, transplantologii klinicznej oraz immunologii klinicznej, Była przewodniczącą Komitetu Terapeutycznego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu (15 lat). W przeszłości wiele lat pełniła także funkcję biegłego sądowego z zakresu nefrologii i transplantologii.
W latach 2022 i 2023 była na tzw. Liście Stu – prestiżowym rankingu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie (Listę Stu przygotowuje i publikuje redakcja "Pulsu Medycyny"). Za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej wyróżniona Nagrodą Ministra Zdrowia, oraz wielokrotnie nagrodami JM Rektora UMW. Otrzymała także wyróżnienia i nagrody Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.