zofia.ignasiak@pwr.edu.pl
prof. dr hab. n. med. Zofia Ignasiak, nauczycielka akademicka specjalizująca się w anatomii, kinezjologii i morfologii funkcjonalnej
Stopień naukowy doktora uzyskała w 1974 roku na podstawie pracy pt. Wielkość sił rozrywających na przykładach wybranych elementów stawu kolanowego człowieka. Stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie morfologii funkcjonalnej zdobyła w 1989 roku. W 1995 uzyskała tytuł profesora nauk o kulturze fizycznej. Po ukończeniu studiów odbyła całoroczny staż z zakresu Anatomii Prawidłowej człowieka na Akademii Medycznej we Wrocławiu zakończony egzaminem – opiekun stażu prof. Czesław Niżankowski oraz staż z Histologii - opiekun – prof. Kazimierz Czechowicz. Po ukończonych studiach doktoranckich w Warszawie prowadziła ćwiczenia oraz wykłady z Anatomii Prawidłowej człowieka na kierunkach fizjoterapia, pielęgniarstwo, dietetyka.
Autorka podręczników akademickich z zakresu anatomii prawidłowej człowieka:
• Zofia Ignasiak, Antoni Janusz, Aniela Jarosińska Anatomia człowieka Seria A Nauki Biologiczne cz. I i II, wyd. AWF Wrocław 1994 wielokrotnie wznawiane
• Ignasiak Zofia, Anatomia Człowieka układ nerwowy cz. III wyd. AWF Wrocław 1992
• Ignasiak Zofia (red.) Przewodnik do ćwiczeń z anatomii zeszyt I i II wyd. AWF Wrocław 2001
• Ignasiak Zofia, Anatomia układu ruchu wyd. Elsevier Urban & Partner 2007
• Ignasiak Zofia, Anatomia narządów wewnętrznych i układu nerwowego człowieka wyd. Elsevier Urban & Partner 2008.
Podręcznik uzyskał nagrodę I stopnia Ministra Nauki B. Kudryckiej w 2008 r. Obie części były wznawiane w kolejnych latach.
• Zofia Ignasiak, Jarosław Domaradzki, Przewodnik do ćwiczeń anatomia układu ruchu wyd. Elsevier Urban & Partner 2008
• Zofia Ignasiak, Jarosław Domaradzki, Przewodnik do ćwiczeń anatomia narządów wewnętrznych i układu nerwowego człowieka wyd. Elsevier Urban & Partner 2008
Od 1982 pełniła funkcję kierownika Zakładu Anatomii, a następnie Katedry Biostruktury i Zakładu Anatomii do 2017 r. w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. W latach 1993–1996 sprawowała urząd prorektora do spraw nauki i współpracy z zagranicą. Od 2000 do 2002 pełniła obowiązki kierownika Studiów Doktoranckich, a w latach 2002–2008 dziekana Wydziału Wychowania Fizycznego. Ponownie od 2008 do 2016 roku sprawowała funkcję prorektora do spraw nauki i współpracy z zagranicą, a następnie prorektora ds. badań naukowych i współpracy międzynarodowej.
Towarzystwa naukowe:
Jest członkiem licznych towarzystw naukowych w kraju i zagranicą, w tym m.in. Polskiego Towarzystwa Anatomicznego (zarząd główny), Polskiego Towarzystwa Antropologicznego, European Anthropological Association, American Academy of Kinesiology and Physical Education, International Association of Sport Kinetics, Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej (nadal) oarz Polskiej Akademii Nauk.
Zainteresowania naukowe:
Główne kierunki badawcze Zofii Ignasiak dotyczą tematyki związanej ze środowiskowymi modulatorami zdrowia i rozwoju morfofunkcjonalnego populacji dzieci i młodzieży Wrocławia (1975 – 1987) oraz młodzieży szkolnej z terenów ekologicznie zagrożonych (1995 – 2011). Współpraca z Fundacją na Rzecz Dzieci z Zagłębia Miedziowego związana jest z prowadzeniem badań na terenie Legnicko-Głogowskiego Zagłębia Miedziowego. Opublikowane wyniki badań obejmują wskaźniki zdrowia i rozwoju biologicznego populacji zamieszkującej tereny ekologicznie zagrożone. Szeroko pojęte problemy kondycji biologicznej osób starszych pod kątem oceny czynników ryzyka upadków, osteoporozy, poczucia równowagi i zmian inwolucyjnych najważniejszych układów i funkcji organizmu seniorów Polski południowo-zachodniej, z uwzględnieniem warunków społeczno-ekonomicznych, jakości życia oraz sprawności fizycznej i aktywności ruchowej w świetle standardów międzynarodowych. W ramach działalności naukowej była autorem lub współautorem ponad 320 prac naukowych opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych. Była autorem i współautorem siedmiu monografii naukowych. Do jej najważniejszych prac należą: Uwarunkowania w rozwoju cech morfologicznych i motorycznych dzieci w młodszym wieku szkolnym w świetle zróżnicowanego wieku biologicznego, Wrocław 1988, Rozwój morfofunkcjonalny dzieci z terenów przemysłowych, Wrocław 2002, Rozwój funkcjonalny dzieci i młodzieży z Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego w ujęciu wieku morfologicznego, Wrocław 2007, Ocena zmian inwolucyjnych wybranych aspektów kondycji biologicznej osób starszych, Wrocław 2012.
Łączny IF to ponad 110, Indeks Hirscha – 12 (WoS), 14 (Scopus). Liczba cytowań ponad 400 (WoS) i 600 (Scopus).
Nagrody i wyróżnienia:
Za swoją działalność naukową, dydaktyczną i społeczną otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, w tym m.in. Złoty Krzyż Zasługi (1989) oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej (2007), nagrody ministra 1990, 1992, 1994, medal A. Hredlicka Uniwersytetu Karola, Praga 2009. Udział w 11 grantach MNiSzW (kierownik lub główny wykonawca). Wypromowała 32 doktorów, ponad 10 osób uzyskało tytuł doktora habilitowanego, a 4 tytuł profesora zwyczajnego.
Współpraca naukowa, staże i pobyty studyjne:
- prof. Robert M. Malina oraz Bertis B. Little Uniwersytet Austin i Tarleton, Luisville, Texas, USA, od 2004 i nadal,
- Uniwersytet Katolicki w Louven, Belgia, 1992,
- Uniwersytet Paryski, Sorbona, wydział 6, Francja, 1994, 2015,
- Uniwersytet Pekiński, Chiny, 2003,
- Hanyang Uniwersity, Seul, Korea Południowa, 2009,
- Uniwersytet San Antonio, Texas, USA, 2013.