Tutoring rozumiemy, jako obustronną relację pomiędzy tutorem a studentem. Jego celem jest wspieranie szeroko rozumianego rozwoju, ale przede wszystkim kompetencji akademickich młodych ludzi.
Tutoring na Wydziale Medycznym ma na celu poszerzenie wiedzy o zawodzie lekarza, pokazanie działalności zawodowej i naukowej lekarza. Zaznajomienie z zasadami i procedurami obowiązującymi w szpitalach lub placówkach medycznych.
Celem tutoringu nie jest tylko przekazywanie wiedzy ale również wskazanie możliwości poszerzania wiedzy (uczyć myślenia, argumentowania, samodzielnej decyzyjności w wyrażaniu opinii). Celujemy w rozwijanie zainteresowań, a przez to rozwój umiejętności poznawczych.
Oprócz rozwoju kompetencji akademickich i osobistych, chcemy, aby nauczyciel akademicki –tutor dbał o dobrostan (well-being). Chodzi przede wszystkim o dobrostan psychiczny, oparty na sensowności działania, rozwoju, działaniu na rzecz innych osób lub idei.
Podstawowe sposoby zapewniania dobrej relacji i dobrostanu, to:
życzliwość, zainteresowanie i uwaga poświęcana studentowi, otwartość, budowanie wzajemnego zaufania, wyrażanie konstruktywnej informacji zwrotnej, wyrażanie pozytywnych emocji, aktywne słuchanie, jasna komunikacja.
Założenia tutoringu na Wydziale Medycznym:
- Każdy nauczyciel akademicki (z realizacją pensum bardzo małą, zerową) dostaje pod opiekę 1 do 2 studentów
- W semestrze powinien zapewnić 30h spotkań (ok 2h na tydzień)
Spotkania mogą odbywać się w sobotę lub niedzielę i trwać dłużej
Terminy spotkań powinny być umawiane w konsultacji ze studentem
Każde spotkanie powinno być odnotowane w "dzienniku spotkań" (tutoring_-_dziennik_spotkan.docx)
Student na koniec semestru ma obowiązek złożyć raport z tutoringu do Dziekana ds. Studentów i Dydaktyki - Ważne jest ustalenie ze studentem warunków tutoringu np.:
- Czego od siebie oczekujemy?
- Do czego się zobowiązujemy?
- Jakimi zasadami będziemy się kierować?
- Jak będziemy pracować?
- Jak będziemy monitorować naszą pracę?
- Na jakie formy kontaktu się zgadzamy poza spotkaniami? (mail, sms, w jakich godzinach)
- Ustalamy harmonogram naszych spotkań