prof. dr hab. n. med. Marek Bębenek – specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej
Jest kierownikiem Oddziału Chirurgii Onkologicznej I Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu i konsultantem wojewódzkim z dziedzinie chirurgii onkologicznej. Od początku swojej ścieżki zawodowej zatrudniony w Dolnośląskim Centrum Onkologii (aktualna nazwa DCOPiH). Od 1996 jako ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej I.
Zainteresowania zawodowe i naukowe:
Główne zainteresowania i dziedziny naukowe to: metody chirurgicznego leczenia raka piersi, metody chirurgicznego leczenia raka odbytnicy, leczenie chirurgiczne nowotworów trzustki, leczenie chirurgiczne raka żołądka i innych części p. pokarmowego, zastosowania kriochirurgii w leczeniu nowotworów skóry i paliatywnym leczeniu zaawansowanych guzów, czynniki prognostyczne i predykcyjne u pacjentek z rakiem piersi, epidemiologia nowotworów, występowania nowotworów uwarunkowanych dziedzicznie i agregacje rodzinne nowotworów złośliwych, metoda HIPEC.
Ścieżka zawodowa:
W 1998 r. wdrożył na Dolnym Śląsku standard chirurgicznego leczenia raka odbytnicy z tzw. całkowitym wycięciem krezki odbytnicy (ang. total mesorectal excision, TME), co zaowocowało znaczącą poprawą wyników leczenia chirurgicznego raka odbytnicy w tym regionie. W 2008 r. zaproszony przez prof. Richarda Healda jako ekspert i członek komitetu naukowego konferencji naukowo-szkoleniowej w Basingstoke, dotyczącej leczenia chirurgicznego raka odbytnicy. Zaprezentował tam własną modyfikację operacji raka dolnej części odbytnicy sposobem brzuszno-krzyżowym (ang. abdominosacral amputation of the rectum, ASAR), wykonując operacje pokazowe i przedstawiając w formie wykładów uzyskane wyniki terapeutyczne.
W 2010 r. wprowadził w DCO we Wrocławiu nową metodę leczenia chirurgicznego niezaawansowanego raka odbytnicy: wycięcie miejscowe w rektoskopie operacyjnym (ang. transanal endoscopic microsurgery, TEM). W 2014 roku wprowadził w DCO nową technologię onkologiczną tzw. HIPEC – dootrzewnową chemioterapię w hipertermii.
W grudniu 2014 r otrzymał nominację z rąk prezydenta RP na stopień profesora zwyczajnego. Od 8 lat sprawuje funkcję konsultanta wojewódzkiego z zakresu chirurgii onkologicznej. W październiku 2015 roku został powołany przez wojewodę dolnośląskiego do Wojewódzkiej Rady ds. Potrzeb Zdrowotnych dla Dolnego Śląska. Od wielu lat jest zaangażowany w szkolenie przeddyplomowe i podyplomowe kadr medycznych. Wyspecjalizował 17 chirurgów onkologów. Jest promotorem 6 prac doktorskich - w tym 6 obronionych.
Publikacje i konferencje:
Jest autorem i współautorem 140 prac naukowych. IF >100, liczba cytowań >2000, (h-index 17). Brał udział w wielu międzynarodowych i krajowych badaniach klinicznych.
Towarzystwa Naukowe:
Jest członkiem: Towarzystwa Chirurgów Polskich (TCHP), Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej (PTCHO) w latach 2008 do 2012 - członek zarządu głównego, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego (PTO) – od 1998 do 2012 przewodniczący oddziału we Wrocławiu do 2012 członek zarządu głównego.
Należy także do: European Society of Surgical Oncology (ESSO), European Society for Medical Oncology (ESMO), Society of Surgical Oncology (SSO – USA) od 2014 roku.
Wyróżnienia i nagrody:
• Brązowy Krzyż Zasługi nadany Uchwałą Rady Państwa z dnia 2 lipca 1986 r.
• Złoty Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta RP w dniu 15 kwietnia 2004 r.
• Medal Prezydenta Wrocławia „W Uznaniu Zasług dla Promocji Zdrowia” przyznany w 2004 r.
• Odznaczenie „Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Lekarskiego” przyznane 19 maja 2005 r.
• Odznaka za Zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych nadana w dniu 22 lipca 2008 r.
• Medal „Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej” przyznany w 2010 r.
• Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski nadany przez Prezydenta RP w 2013 r.
• Nadanie tytułu Członka Honorowego Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej – maj 2024