Na styku inżynierii i medycyny
Wykształcimy lekarzy przyszłości
Od początku istnienia Politechnika Wrocławska (do 1952 funkcjonowała wspólnie z uniwersytetem jako jedna uczelnia pod nazwą Uniwersytet i Politechnika we Wrocławiu) kładła duży nacisk nie tylko na kształcenie i badania naukowe w dyscyplinach technicznych i ścisłych, ale także na nauki podstawowe i społeczne. Ta specyfika została zachowana do dziś.
Jako jedna z najlepszych i najbardziej innowacyjnych uczelni technicznych w kraju oferujemy 76 kierunków studiów, w tym 18 w języku angielskim. Kierunki kształcenia i badania są związane nie tylko z naukami technicznymi, lecz także podstawowymi, społecznymi i medycznymi. Uważamy, że zadaniem nowoczesnej uczelni jest implementacja wyników badań naukowych do gospodarki oraz najwyższa jakość kształcenia specjalistów w branżach kluczowych dla rozwoju i funkcjonowania społeczeństwa. Taką dziedziną jest m.in. medycyna. W 2023 roku Politechnika Wrocławska (PWr) otwiera nowy Wydział Medyczny z kierunkiem lekarskim.
Dlaczego medycyna na Politechnice?
Bez wątpienia Politechnika od lat otwarta jest na współpracę ze środowiskiem medycznym. Tylko w ciągu ostatnich kilku lat we współpracy z różnymi ośrodkami medycznymi zrealizowaliśmy bardzo wiele projektów tematycznie związanych z medycyną. Dodatkowo kształcimy specjalistów na kierunkach wspomagających pracę lekarzy, czy rozwijających wiedzę w dziedzinie medycyny np. inżynierów biomedycznych i biotechnologów. Naturalne jest więc powstanie kierunku lekarskiego, jako nowego obszaru edukacyjnego i badawczego.
Decyzja utworzenia przez uczelnię techniczną Wydziału Medycznego jest także bezpośrednią odpowiedzią na potrzeby kształcenia większej liczby lekarzy. Według prognoz Ministerstwa Zdrowia do 2035 roku zapotrzebowanie na zawód lekarza znacznie wzrośnie. Tym samym absolwenci kierunków medycznych ze względu na sytuację społeczną, nie będą mieli problemów ze znalezieniem pracy po ukończeniu studiów. Jak podkreślają specjaliści, istnieje potrzeba zmian w kształceniu lekarzy. Studia medyczne powinny przygotować absolwentów do pełnego korzystania z najnowocześniejszych technik stosowanych w diagnostyce czy indywidualnym leczeniu pacjenta. PWr ma szansę zapewnić interdyscyplinarne przygotowanie przyszłego lekarza, także w dziedzinie nowoczesnych technologii medycznych. Warto dodać, że studia medyczne, zwłaszcza na kierunku lekarskim, cieszą się wysokim uznaniem społecznym.
Ponad setka projektów medycznych
W ostatnich pięciu latach PWr pozyskała środki na realizację ponad stu projektów, których tematyka związana jest z medycyną. Pracownicy uczelni mają więc doświadczenie w kierowaniu i realizowaniu interdyscyplinarnych grantów medycznych oraz prowadzą zajęcia dydaktyczne powiązane z zagadnieniami medycznymi, np. inżynieria biomedyczna, biostatystyka, informatyka medyczna, mikrobiologia, biologia molekularna, biochemia, podstawy genetyki czy projektowanie leków.
Z naukami medycznymi związanych jest wielu badaczy:
- Wydziału Podstawowych Problemów Techniki (Katedra Inżynierii Biomedycznej),
- Wydziału Chemicznego (Katedra Chemii Organicznej i Medycznej, Katedra Chemii Biologicznej i Bioobrazowania, Katedra Biochemii, Biologii Molekularnej i Biotechnologii),
- Wydziału Informatyki i Telekomunikacji (Katedra Systemów i Sieci Komputerowych),
- Wydziału Mechanicznego (Katedra Mechaniki, Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej).
Nowy Wydział Medyczny dopełni ofertę dydaktyczną i naukową, tym samym stworzy warunki strategicznego rozwoju uczelni – powstania wielodyscyplinowego uniwersytetu technologicznego.
Medycy przyszłości
Postęp w rozwoju technologii medycznych jest dziś tak dynamiczny, że wymaga, zwłaszcza od lekarzy, wiedzy z zakresu najnowszych osiągnięć robotyki (np. roboty chirurgiczne da Vinci), przetwarzania obrazów, sztucznej inteligencji i wielu innych dziedzin, które efektywnie mogą być wykorzystane w nowoczesnych i innowacyjnych metodach diagnostyki i terapii. Jeden z kluczowych trendów w europejskiej ochronie zdrowia, czyli Medycyna 3P, polegający na predykcji, prewencji i personalizacji diagnostyki oraz leczenia oparty jest w ogromnej części właśnie na wykorzystywaniu nowych technologii. Medycyna 3P jest podstawą do ograniczenia zachorowań i poprawy jakości życia.
PWr posiada znakomitą infrastrukturę dydaktyczną, w tym laboratoryjną i prowadzi już działalność badawczą związaną z medycyną, która będzie wykorzystana w kształceniu „lekarzy przyszłości”. Nowoczesny i interdyscyplinarny program studiów medycznych (obejmuje nauki podstawowe na rozszerzonym poziomie i różne aspekty technologii medycznych, jak i rozszerzony program szkolenia klinicznego), gwarantuje unikatowe wyszkolenie przyszłego lekarza, które zapewni dobre przygotowanie do korzystania z nowoczesnych technik w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu pacjentów. Studenci kierunku lekarskiego będą mieli szeroki dostęp do najnowszej aparatury badawczej, zróżnicowanych grup pacjentów oraz nowoczesnego sprzętu wykorzystywanego zarówno w diagnostyce, jak i terapii.
Na Wydziale Medycznym umiejscowiliśmy Centrum Symulacji Medycznej, jedno z najnowocześniejszych w kraju, w którym studenci będą się uczyć m.in. przedmiotów z zakresu pierwszej pomocy medycznej, anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii, czy ginekologii i położnictwa w salach niskiej i wysokiej wierności. Będą także mogli wybierać wyjątkowe zajęcia fakultatywne, prowadzone przez wybitną kadrę naukową różnych wydziałów Politechniki – m.in. biotechnologię molekularną wykorzystywaną w diagnostyce, implanty i sztuczne narządy, czy też medycynę 4.0., podstawy psychologii zarządzania dla lekarzy lub psychologię komunikacji z pacjentem.
Klasyczne kształcenie medyczne wzbogacone o nauki podstawowe i techniczne pozwoli przyszłym lekarzom na zdobycie nie tylko specjalistycznej wiedzy teoretycznej, ale także umiejętności praktycznych i kompetencji społecznych.
Z tutorem przy łóżku pacjenta
Przewaga programowa kierunku lekarskiego na PWr i jego innowacyjność polega także na wprowadzeniu przedmiotów praktycznych i kontaktu z pacjentem już od pierwszego semestru studiów. Studenci w małych grupach klinicznych będą mieli aż 249 godzin przy łóżku pacjenta w całym cyklu studiów. Pozwoli to przyszłym absolwentom na zdobycie umiejętności rozmowy z pacjentem i jego rodziną, a także pracy w grupie. Wydział Medyczny oferuje studentom opiekę tutorów (mentorów i doradców). Tutorami będą pracownicy akademiccy, a zarazem praktykujący lekarze, którzy będą towarzyszyć studentom na kolejnych etapach nauki. Wprowadzone do programu zajęć obowiązkowe towarzyszenie tutorowi na nocnych dyżurach w szpitalu, pozwoli z kolei rozwinąć umiejętność pracy w warunkach stresu i presji czasu. Dzięki opiece tutorów już od pierwszego semestru nauki studenci będą uczyć się samodzielnego myślenia, budowania opinii opartych na wiedzy, dyskusji, obrony własnych strategii dotyczących planu leczenia bądź diagnostyki. Będą również z większą swobodą korzystać z fachowej literatury naukowej.
Szpitale partnerskie
Bazę kliniczną i dydaktyczną kierunku lekarskiego stanowią ośrodki partnerskie. Szkolenia kliniczne zaplanowaliśmy właśnie w oparciu o oddziały wrocławskich wysokospecjalistycznych szpitali z ogromnym przepływem pacjentów. Rotacja przyszłych absolwentów pomiędzy oddziałami szpitalnymi i klinikami wielu ośrodków, zbuduje umiejętność pracy w zmieniających się zespołach lekarskich, zwiększy poziom samodzielności, polepszy komunikatywność i wydłuży znacząco czas obcowania z pacjentem.
Ośrodki partnerskie to:
- 4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ,
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu - Ośrodek Badawczo- Rozwojowy,
- Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii,
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Gromkowskiego,
- Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej,
- Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza,
- Dolnośląskie Centrum Medyczne Dolmed S.A.
- Dolnośląskie Centrum Chorób Serca im. Prof. Zbigniewa Religi MEDINET Sp. z o.o.
Nauczanie kliniczne na nowym wydziale obejmuje choroby wewnętrzne, pediatrię, chirurgię, psychiatrię, medycynę ratunkową i rodzinną, w obrębie których deficyty kadrowe w Polsce są najliczniejsze, a tym samym specjalizacje te są najbardziej pożądane na rynku pracy. Dodatkowo wydział proponuje specjalności takie jak: ginekologia i położnictwo. Zajęcia będą prowadzone przez doświadczonych specjalistów i praktyków z wieloletnim stażem pracy.
Serce nowego wydziału
Pierwszą siedzibą Wydziału Medycznego PWr jest nowo wyremontowany budynek – część dawnego szpitala projektu słynnego architekta Maxa Berga z początku XX wieku. Od 1911 roku były tu leczone chore niemowlęta i dzieci z ubogich rodzin, a po II wojnie światowej działały w nim m.in. Klinika Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego oraz Klinika Pediatrii, Alergologii i Kardiologii. Po przeniesieniu klinik na ul. Chałubińskiego, Uniwersytet Medyczny wystawił zabytek na sprzedaż. Kupiła go Politechnika w 2015 roku. W jednym z dwóch budynków kompleksu (w pierwszym jest Wydział Matematyki) mieści się Wydział Medyczny z nowoczesnym Centrum Symulacji Medycznej, Pracownią Wirtualnej Rzeczywistości i innymi zaawansowanymi laboratoriami. Jedna z tutejszych sal wykładowych nosiła imię prof. Hanny Hirszfeldowej, wybitnej lekarki, współtwórczyni pierwszego po wojnie wydziału lekarskiego we Wrocławiu, szefowej Katedry i Kliniki Pediatrycznej, która mieściła się właśnie w budynku przy ul. Hoene-Wrońskiego. Pamiątkowa tablica z jej imieniem została do dzisiaj. Mamy nadzieję, że fakty te będą doskonałą inspiracją dla naszych studentów i przyszłych medyków.