Wydział Medyczny

Regulamin Wydziału Medycznego

Politechnika Wrocławska jest wielodziedzinowym uniwersytetem technicznym kształcącym studentów i doktorantów oraz prowadzącym badania naukowe służące rozwojowi nauki i technologii, a także rozwiązywaniu realnych potrzeb społeczeństwa i gospodarki. Politechnika oferuje swoim studentom i doktorantom wspólnotę akademicką, obejmującą cztery silnie oddziałujące na siebie obszary nauk podstawowych, technicznych, społecznych i medycznych.

Misją Wydziału Medycznego jest:

  1. kształcenie studentów na prowadzonym kierunku w sposób nowoczesny w synergii
    z badaniami naukowymi oraz w ścisłej współpracy z podmiotami Politechniki Wrocławskiej oraz podmiotami zewnętrznymi;
  2. prowadzenie interdyscyplinarnych badań naukowych na najwyższym poziomie, rozwijających wiedzę w zakresie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, oraz łączących nowoczesne technologie z medycyną, w celu rozwijania nowoczesnych rozwiązań diagnostyczno-terapeutycznych w systemie opieki zdrowotnej.

Jako część europejskiego uniwersytetu technicznego uznającego wolność, prawdę, ciekawość i radość poznania prowadzimy interdyscyplinarne kształcenie i badania na miarę oczekiwań społeczeństwa.

Regulamin określa zasady funkcjonowania i strukturę wewnętrzną Wydziału Medycznego, zwanego dalej „wydziałem”.

  1. Wydział jest podstawową jednostką organizacyjną Politechniki Wrocławskiej, zwanej dalej „Uczelnią”.
  2. Społeczność wydziału stanowią nauczyciele akademiccy, pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi, doktoranci i studenci.
  3. Wydział prowadzi działalność dydaktyczną i naukową. W ramach działalności dydaktycznej wydział prowadzi studia na kierunku lekarskim. Wydział może prowadzić również studia podyplomowe, kursy i szkolenia. Wydział prowadzi działalność naukową w dziedzinach nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.
  4. Wydział współpracuje z Radą Dyscypliny Naukowej Nauki Medyczne, Radą ds. Klinicznych, Szkołą Doktorską Politechniki Wrocławskiej, organizacjami studenckimi i doktoranckimi oraz towarzystwami naukowymi.
  1. Wydziałem kieruje dziekan przy pomocy prodziekanów, których wykaz określa Załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.
  2. Do kompetencji dziekana należy podejmowanie decyzji dotyczących funkcjonowania wydziału, niezastrzeżonych dla innych organów lub osób pełniących funkcje kierownicze w Uczelni.
  3. Szczegółowe kompetencje i obowiązki każdego z prodziekanów określa dziekan.
  4. Dziekan może powierzyć wyznaczonym przez siebie pracownikom koordynację niektórych działań związanych z realizacją zadań wydziału.
  5. Na wydziale funkcjonuje rada wydziału jako kolegialne ciało opiniodawczo-doradcze.
  6. Informacja o aktualnym składzie rady wydziału oraz terminach posiedzeń zamieszczana jest na stronie internetowej wydziału.
  7. Rada wydziału powołuje na okres swojej kadencji komisje stałe i wybiera członków tych komisji. Wykaz komisji stałych określa Załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu.
  8. Szczegółowy tryb zwoływania posiedzeń i tryb pracy rady wydziału określa dziekan.
  1. Przy wydziale funkcjonuje, powołana przez Rektora na okres kadencji Rada ds. Klinicznych, zwana dalej „radą”.
  2. W skład rady wchodzą:
    1. dziekan wydziału;
    2. dyrektorzy partnerskich jednostek medycznych, z którymi Uczelnia podpisała umowy o wsparciu działania wydziału;
    3. przewodniczący Rady Dyscypliny Naukowej Nauki Medyczne;
    4. przedstawiciel Rektora;
    5. przedstawiciel Samorządu Lekarskiego;
    6. do  2 specjalistów z dziedziny nauk medycznych i nauk o zdrowiu lub pokrewnych.
  3. Pracami rady kieruje, powołany przez Rektora, Przewodniczący przy pomocy dwóch zastępców.
  4. Członkowie Rady ds. Klinicznych, którzy nie są pracownikami Politechniki Wrocławskiej, są zatrudniani jako eksperci na wydziale.
  5. Do najważniejszych kompetencji rady należy:
    1. wspieranie wydziału w działalności naukowo-dydaktycznej, w szczególności w zakresie koordynacji procesu kształcenia i realizacji prac badawczych w partnerskich jednostkach medycznych;
    2. wspieranie wydziału w działalności na rzecz jego rozwoju;
    3. promocja wydziału;
    4. koordynacja systemu identyfikacji wizualnej jednostek wydziału  funkcjonujących w partnerskich ośrodkach medycznych;
    5. wyrażanie opinii w sprawach przedłożonych przez dziekana oraz przewodniczącego rady.
  6. Spotkania Rady ds. Klinicznych odbywają się nie rzadziej niż raz na dwa miesiące.
  1. Jednostkami organizacyjnymi wydziału są katedry. Jednostkami organizacyjnymi katedr są kliniki. W strukturze katedry mogą działać również komórki organizacyjne, takie jak: zakłady, zespoły, pracownie i laboratoria.
  2. Katedry powołuje, przekształca i likwiduje Rektor na wniosek dziekana lub z własnej inicjatywy, po zasięgnięciu opinii rady wydziału.
  3. Nadzór nad działalnością katedry sprawuje kierownik katedry. Kierownika katedry powołuje i odwołuje Rektor na wniosek dziekana, po zasięgnięciu opinii pracowników i doktorantów jednostki. Odwołanie może nastąpić także z inicjatywy własnej Rektora.
  4. Kliniki powołuje, przekształca i likwiduje Rektor na wniosek dziekana i kierownika katedry, w porozumieniu z dyrektorem partnerskiej jednostki medycznej, po zasięgnięciu opinii rady wydziału.
  5. Status kliniki może uzyskać oddział szpitalny, który prowadzi działalność dydaktyczną i badawczą w ramach wydziału i zatrudnia pracowników wydziału.
  6. Nadzór nad działalnością kliniki sprawuje kierownik kliniki. Kierownika kliniki powołuje i odwołuje Rektor, po zasięgnięciu opinii dziekana i kierownika katedry w porozumieniu z dyrektorem partnerskiej jednostki medycznej. Kierownik kliniki musi być pracownikiem wydziału.
  7. Kliniki w partnerskich jednostkach medycznych powinny być oznakowane jednolitym systemem identyfikacji wizualnej.
  8. W strukturze organizacyjnej wydziału funkcjonuje Centrum Symulacji Medycznej (CSM) mające status działu podległego bezpośrednio dziekanowi. Centrum kieruje powołany przez dziekana kierownik. Centrum funkcjonuje w oparciu o zakres zadań (regulamin) określony przez dziekana.
  9. W ramach wydziału mogą działać dydaktyczne i naukowo-badawcze laboratoria wydziałowe.
  10. Laboratoria, za zgodą dziekana, mogą wnioskować o uzyskanie akredytacji we właściwej jednostce akredytującej. Po udzieleniu akredytacji laboratorium uzyskuje status laboratorium akredytowanego. Zasady funkcjonowania laboratoriów akredytowanych określone są w Regulaminie Laboratoriów Akredytowanych i uwzględniają wymagania właściwej jednostki akredytacyjnej.
  11. Obsługę administracyjną, finansową i techniczną wydziału zapewniają komórki organizacyjne administracji wydziału w następujących obszarach:
    1. obszarze komunikacji, który składa się z Sekretariatu Wydziału, wspierającego pracę dziekana, rady wydziału, Rady ds. Klinicznych, Rady Dyscypliny Naukowej Nauki Medyczne;
    2. obszarze kształcenia, który obejmuje całokształt procesów związanych z organizacją i realizacją dydaktyki oraz ze sprawami studenckimi;
    3. obszarze wsparcia, w zakresie którego leży realizacja procesów związanych z finansami wydziału, wspieraniem pozyskiwania i realizacji projektów badawczych oraz obsługą zakupów i utrzymaniem infrastruktury wydziału, w tym także infrastruktury informatycznej. Do tego obszaru należy także wspieranie wszystkich procedur związanych ze sprawami pracowniczymi i awansami.
  12. Nadzór nad działalnością komórek organizacyjnych administracji wydziału sprawuje dziekan przy pomocy prodziekanów oraz kierownika administracyjnego jako koordynatora prac obszarów.
  13. Struktura organizacyjna wydziału określona jest w Załączniku nr 3 do niniejszego Regulaminu.
  1. Mienie wydziału jest wydzielonym mieniem Uczelni. Mieniem i finansami wydziału zarządza dziekan.
  2. Wydział korzysta również z infrastruktury partnerskich jednostek medycznych, z którymi Uczelnia zawarła stosowne umowy.
  3. Dziekan jest odpowiedzialny za prawidłowe wykorzystanie i zabezpieczenie mienia (w tym pomieszczeń) wydziału oraz zgodne z prawem, celowe i gospodarne wydatkowanie środków finansowych pozostających w dyspozycji wydziału.
  4. Dziekan dokonuje podziału subwencji między jednostkami organizacyjnymi wydziału w oparciu o zasady zaopiniowane przez radę wydziału, które opisane są w Załączniku nr 4.
  5. Kierownik jednostki organizacyjnej wydziału jest odpowiedzialny za prawidłowe wykorzystanie i zabezpieczenie mienia (w tym pomieszczeń), z którego korzysta dana jednostka organizacyjna oraz za zgodne z prawem, celowe i gospodarne wydatkowanie środków finansowych pozostających w dyspozycji tej jednostki.
  6. Jednostki organizacyjne wydziału korzystają ze składników mienia, które są w dyspozycji wydziału.
  7. Składowe mienia wypracowane, nabyte lub uzyskane w wyniku realizacji grantów, zleceń itp. prowadzonych przez jednostkę organizacyjną wydziału, pozostają w jej użytkowaniu.
  8. Wydział prowadzi gospodarkę finansową na podstawie prowizorium i budżetu wydziału. Prowizorium i budżet są opiniowane przez radę wydziału i przedstawiane do zatwierdzenia  Rektorowi.
  9. W przypadku niezbilansowania budżetu wydziału, dziekan niezwłocznie przedstawia Rektorowi program naprawczy zaopiniowany przez radę wydziału.
  10. Podczas konstruowania prowizorium i budżetu na dany rok uwzględnia się niezbędne wydatki ogólnowydziałowe, w tym rezerwę dziekana z przeznaczeniem na nieprzewidziane wydatki.
  1. Kierunki badań naukowych określa wydział konsultując je z Radą Dyscypliny Naukowej Nauki Medyczne i Radą ds. Klinicznych.
  2. Projekty badawcze realizowane przez kilka jednostek organizacyjnych wydziału są zarządzane i rozliczane w sposób ustalony pomiędzy ich kierownikami.
  3. Na wniosek kierowników katedr lub z własnej inicjatywy dziekan zleca zajęcia dydaktyczne  pracownikom, kierując się ich kompetencjami oraz możliwościami technicznymi poszczególnych jednostek organizacyjnych wydziału oraz stopniem wykonania pensum.
  4. Na zlecenie dziekana zajęcia dydaktyczne mogą być przeprowadzane również przez specjalistów spoza wydziału, doktorantów oraz emerytowanych nauczycieli akademickich.
  5. Bezpośrednim przełożonym wówczas jest dziekan.
  6. Dziekan wspiera działania promujące ofertę dydaktyczną wydziału oraz osiągnięcia naukowe studentów. Wysokość środków przeznaczanych na tę działalność opiniowana jest przez radę wydziału.
  1. Na Wydziale funkcjonuje Wydziałowy System Zapewniania Jakości Kształcenia (WSZJK), którego zasady funkcjonowania określone są w Zarządzeniu Wewnętrznym Rektora Politechniki Wrocławskiej w sprawie wprowadzenia Uczelnianego Systemu Zapewniania Jakości Kształcenia (USZJK).
  2. Nadzór nad Wydziałowym Systemem Zapewniania Jakości Kształcenia sprawuje Dziekan.
  3. W ramach funkcji i struktur WSZJK na Wydziale wyróżnia się:
    1. Wydziałową Komisję ds. Jakości Kształcenia (WKJK);
    2. Komisję programową dla prowadzonego na wydziale kierunku studiów (KPK), powoływaną w porozumieniu z Kierownikami jednostek organizacyjnych;
    3. Komisję ds. Hospitacji Zajęć.
  4. Dziekan powołuje na okres swojej kadencji Wydziałową Komisję ds. Jakości Kształcenia (WKJK), po zasięgnięciu opinii rady wydziału. Komisja działa na rzecz zapewniania i doskonalenia jakości kształcenia na wydziale, zgodnie z zasadami jej funkcjonowania zawartymi w USZJK oraz WSZJK.
  5. Komisje programowe działają zgodnie z zasadami ich funkcjonowania zawartymi w USZJK oraz WSZJK.
  1. Pracownikami wydziału są nauczyciele akademiccy oraz pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi.
  2. Przełożonym wszystkich pracowników wydziału jest dziekan. Przełożonym pracowników zatrudnionych w katedrze jest kierownik katedry. Bezpośrednim przełożonym pracownika w klinice jest kierownik kliniki.
  3. Zatrudnienie pracownika następuje na wniosek kierownika katedry lub z inicjatywy dziekana.
  4. Obowiązki nauczyciela akademickiego precyzuje jego bezpośredni przełożony.
  5. Szczegółowy zakres zadań pracowników niebędących nauczycielami akademickimi ustalają ich bezpośredni przełożeni.
  1. Wydział współpracuje z Samorządem Studentów i Samorządem Doktorantów.
  2. Doktoranci będą kształcić się w ramach Szkoły Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej.
  3. Dziekan wspiera rozwój studenckich kół naukowych, organizację praktyk zawodowych, a także dodatkową aktywność studentów i doktorantów, np. udział w konferencjach i konkursach, współpracę międzynarodową oraz kształcenie podyplomowe. Wysokość środków przeznaczonych na tę działalność opiniuje rada wydziału.

Regulamin wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia przez Rektora.

Załącznik nr 1 do Regulaminu Wydziału Medycznego

Wykaz Prodziekanów Wydziału Medycznego

  1. Prodziekan ds. Studenckich i Dydaktyki.
  2. Prodziekan ds. Klinicznych i Nauki.
  3. Prodziekan ds. Ogólnych.

Załącznik nr 2 do Regulaminu Wydziału Medycznego

Wykaz stałych komisji Rady Wydziału Medycznego

  1. Wydziałowa Komisja ds. Oceny Nauczycieli Akademickich
  2. Wydziałowa Komisja ds. Jakości Kształcenia
  3. Wydziałowa Komisja ds. Hospitacji
  4. Wydziałowa Komisja ds. Ewaluacji

Załącznik nr 3 do Regulaminu Wydziału Medycznego    

Struktura organizacyjna Wydziału Medycznego

  1. Katedry:
    1. Katedra Nauk Przedklinicznych, Farmakologii i Diagnostyki Medycznej;
    2. Katedra Nauk Społecznych i Chorób Infekcyjnych;
    3. Katedra Nauk Klinicznych Niezabiegowych:
    4. Katedra Nauk Klinicznych Zabiegowych;
    5. Katedra Neuronauki Klinicznej;
    6. Katedra Onkologii i Hematologii:
  2. Centrum Symulacji Medycznej
  3. Zespół ds. Komunikacji, Promocji i Kontaktu z Mediami
  4. Kierownik Administracji Wydziałowej:
    1. Sekretariat,
    2. Dziekanat,
    3. Zespół ds. Administracyjno-Kadrowych,
    4. Zespół ds. Projektów,
    5. Kierownik Dziekanatu

struktura organizacyjna wmed


Załącznik nr 4 do Regulaminu Wydziału Medycznego

Algorytm podziału subwencji na Wydziale Medycznym

Wstęp
Podział przyznanej subwencji dla Wydziału Medycznego następuje pomiędzy sam wydział oraz poszczególne katedry zgodnie z ustalonym modelem określonym w niniejszym dokumencie. Całkowitą kwotę subwencji na dany rok oznaczamy skrótem CKS.

1. Kwoty wydzielone

Ze środków przyznanych wydziałowi z subwencji alokowane są środki na funkcjonowanie samego wydziału (2.1.) oraz na finansowanie działań naukowo-badawczych prowadzonych przez poszczególne katedry (2.2.).

2.1. Środki na pokrycie działalności wydziału:

  1. koszty wynagrodzenia (wraz z pochodnymi) pracowników katedr, zatrudnionych na stanowiskach dydaktycznych, badawczo-dydaktycznych i badawczych według stanu zatrudnienia w katedrach na dzień́ 31. grudnia,
  2. koszty wynagrodzenia (wraz z pochodnymi) pracowników administracji wydziału,
  3. koszty wynagrodzenia dla pracowników inżynieryjno-technicznych obsługujących Centrum Symulacji Medycznej,
  4. pozostałe stałe koszty funkcjonowania dziekanatu, w tym koszty utrzymania infrastruktury elektrycznej, informatycznej oraz pomieszczeń administracyjnych i dydaktycznych Wydziału,
  5. planowane wydatki niezbędne do obsługi procesu dydaktycznego i procedur administracyjnych,
  6. przewidziane wydatki na działalność studencką (np. wsparcie samorządu, kół naukowych),
  7. rezerwę dziekana, przeznaczoną na pokrycie nieplanowanych wydatków.

2.2. Środki na pokrycie działalności badawczej katedr

Środki finansowe wydziału alokowane na działalność badawczą katedr na rok 2024 dzieli się następująco:

  1. 90% środków przeznaczane jest bezpośrednio do katedr (składnik A) proporcjonalnie do liczby i wymiaru etatu pracowników badawczych, badawczo-dydaktycznych i dydaktycznych w poszczególnych katedrach (stan na dzień 31 grudnia 2023 roku). Przy czym współczynniki proporcjonalności podziału są następujące: 2,5 dla profesora; 2,0 dla profesora uczelni, 1,5 dla adiunkta; 1,0 dla asystenta,
  2. 10% środków stanowi rezerwę dziekana na realizację nieplanowanych działań badawczych. Środki uruchamiane są na wniosek kierowników katedr lub pracowników wydziału (składnik B).

Środki finansowe przyznane katedrom (składnik A) na rok 2024 dzieli się następująco:

  1. 80% środków (składnik A1) dzielone jest pomiędzy pracowników katedry; uwzględniając współczynniki proporcjonalności wymienione wyżej. W przypadku niewykorzystania przyznanych środków przez poszczególnych pracowników, pozostają one do dyspozycji kierownika katedry,
  2. 20% środków (składnik A2) stanowi rezerwę kierownika katedry i pozostaje do jego dyspozycji.
Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję