Wydział Medyczny

Pracownia Fizjologii i Patofizjologii

Lokalizacja:

BUDYNEK C-20 – parter, sala B.05
Hoene-Wrońskiego 13c

Kierownik:

dr hab. n. med. Anna Janocha, prof. uczelni

anna.janocha@pwr.edu.pl

Koordynator przedmiotów fizjologia i patofizjologia:

lek. Marzena Majchrowska

Zespół:

dr hab. n. med. Anna Janocha, prof. uczelni, dr n. med. Robert Skalik, lek. Marzena Majchrowska, lek. Aldona Molęda, 
mgr inż. Ewa Nowak, starszy technik

Kontakt: anna.janocha@pwr.edu.pl, ewa.nowak@pwr.edu.pl

Opis:

Podstawowym pojęciem fizjologii jest homeostaza, czyli równowaga fizykochemiczna w organizmie pozwalająca na jego prawidłowe funkcjonowanie. Studenci w trakcie zajęć z fizjologii człowieka poznają czynności życiowe i procesy zachodzące w prawidłowo funkcjonującym organizmie człowieka. Uczą się interpretacji wyników badań z uwzględnieniem norm fizjologicznych. Poznają podstawy badania lekarskiego (podmiotowego i przedmiotowego).

Z kolei patofizjologia zajmuje się funkcjonowaniem ludzkiego organizmu w trakcie choroby – bada procesy zachodzące pod wpływem różnych czynników chorobotwórczych, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. Studenci podczas zajęć z patofizjologii poznają zmiany, jakie zachodzą w pracy narządów i układów ciała w wyniku choroby. Uczą się interpretacji wyników badań w różnych stanach chorobowych.

Pracownia, w której uczymy fizjologii i patofizjologii wyposażona jest w: elektrokardiograf 12-kanałowy, Holter, EKG i ciśnieniowy, cykloergometr współpracujący z systemem do badań wysiłkowych CardioTest, USG przenośne, opaski mierzące Embrace Plus, ciśnieniomierze elektroniczne, stetoskopy lekarskie, spirometr Lungtest Handy z oprogramowaniem, pulsoksymetry napalcowe, pikflometry, oftalmoskopy, tablice Snellena do dali i bliży, tablice Ishihary, test TNO (widzenie stereoskopowe), zestawy stroików laryngologicznych, estezjometry, termody, termometry bezdotykowe, młotki neurologiczne, dynamometry, aparaturę do badań psychomotorycznych, wagę TANITA (analizator składu ciała), glukometry Accu Chek, aparat do oznaczania hemoglobiny i hematokrytu oraz drobny sprzęt laboratoryjny.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję