Gloria Medicinae dla prof. Andrzeja Wojnara

Data: 09.10.2024 Kategoria: informacje ogólne, nauka, pracownicy, studenci

Dr hab. n. med. Andrzej Wojnar, prof. uczelni z Katedry Nauk Przedklinicznych, Farmakologii i Diagnostyki Medycznej otrzymał w Zamku Ujzadowskim w Warszawie - medal Gloria Medicinae - wyróżnienie, które raz w roku przyznawane jest tylko 10 polskim lekarzom i lekarkom pełniącym swoją misję na całym świecie. Wyboru laureatów dokonuje 40-osobowa kapituła w tajnym głosowaniu. Zasiadają w niej znani i cenieni medycy ( w przeszłości również wyróżnionych medalem).

prof_wojnar-medal-foto.jpg

dr hab. n. med. Andrzej Wojnar, prof. uczelni

Medal Gloria Medicinae jest nadawany za wybitne zasługi dla medycyny. Jest symbolem "wdzięczności dla tych, których życie, czyny i dzieła przepojone są pragnieniem pomocy ludziom i ulżenia ich cierpieniom”.

Jego laureaci są doceniani za ofiarną służbę ludziom, za najwyższy szacunek dla zdrowia i życia ludzkiego, za sumienne i godne wykonywanie sztuki leczenia, za podtrzymywanie honoru i szlachetnych tradycji stanu lekarskiego i za tworzenie nieprzemijających wartości. Na medalu znajduje się dewiza „Floreat Res Medica” i podobizna Józefa Strusia, autora wiekopomnego dzieła o tętnie, nadwornego lekarza królów Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta.

Prof. Wojnar jest kierownikiem Zakładu Patomorfologii Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, wiceprezesem Dolnośląskiej Rady Lekarskiej ds. kształcenia oraz konsultantem wojewódzkim ds. patomorfologii.

To specjalista patomorfolog, który w działalności badawczej interesuje się onkopatologią.

Panie Profesorze gratulujemy!