Wydział Medyczny

Katedra Onkologii i Hematologii

Wydział Medyczny

BUDYNEK C-20
ul. Hoene-Wrońskiego 13 c
58-376 Wrocław

Bożena Cybulska-Stopa

Kierownik katedry

dr hab. n. med. Bożena Cybulska-Stopa, prof. uczelni
e-mail: bozena.cybulska-stopa@pwr.edu.pl

Pracownicy katedry

bozena.cybulska-stopa@pwr.edu.pl

dr hab. n. med. Bożena Cybulska-Stopa, prof. uczelni, lekarz, specjalista onkologii klinicznej

Kierownik Oddziału Onkologii Klinicznej oraz Lekarz Naczelny ds. onkologii klinicznej w Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.

Na początku swojej pracy zawodowej i naukowej związana z Narodowym Instytutem Onkologii - Państwowym Instytutem Badawczym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Krakowie, Gliwicach i Warszawie oraz z Katedrą i Kliniką Onkologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a następnie z Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Głównym nurtem jej działalności zawodowej i naukowej są  badania nad nowymi terapiami u chorych na nowotwory oraz tworzenie baz i aplikacji informatycznych dla lekarzy. Ma w dorobku ponad 70 publikacji pełnotekstowych i ponad 70 wystąpień zjazdowych na konferencjach polskich i zagranicznych. Jest również autorką licznych rozdziałów w książkach i podręcznikach oraz współtwórczynią polskich zaleceń diagnostyczno-terapeutycznych dotyczących leczenia chorych na czerniaki.

Jest członkinią zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologicznego (PTO), gdzie pełni funkcję skarbnika oraz przzewodniczącej Sekcji Immunoonkologii.

marek.bebenek@pwr.edu.pl

prof. dr hab. n. med. Marek Bębenek – specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej

Jest kierownikiem Oddziału Chirurgii Onkologicznej I Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu i konsultantem wojewódzkim z dziedzinie chirurgii onkologicznej. Od początku swojej ścieżki zawodowej zatrudniony w Dolnośląskim Centrum Onkologii (aktualna nazwa DCOPiH). Od 1996 jako ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej I.

Zainteresowania zawodowe i naukowe:

Główne zainteresowania i dziedziny naukowe to: metody chirurgicznego leczenia raka piersi, metody chirurgicznego leczenia raka odbytnicy, leczenie chirurgiczne nowotworów trzustki, leczenie chirurgiczne raka żołądka i innych części p. pokarmowego, zastosowania kriochirurgii w leczeniu nowotworów skóry i paliatywnym leczeniu zaawansowanych guzów, czynniki prognostyczne i predykcyjne u pacjentek z rakiem piersi, epidemiologia nowotworów, występowania nowotworów uwarunkowanych dziedzicznie i agregacje rodzinne nowotworów złośliwych, metoda HIPEC.

Ścieżka zawodowa:

W 1998 r. wdrożył na Dolnym Śląsku standard chirurgicznego leczenia raka odbytnicy z tzw. całkowitym wycięciem krezki odbytnicy (ang. total mesorectal excision, TME), co zaowocowało znaczącą poprawą wyników leczenia chirurgicznego raka odbytnicy w tym regionie. W 2008 r. zaproszony przez prof. Richarda Healda jako ekspert i członek komitetu naukowego konferencji naukowo-szkoleniowej w Basingstoke, dotyczącej leczenia chirurgicznego raka odbytnicy. Zaprezentował tam własną modyfikację operacji raka dolnej części odbytnicy sposobem brzuszno-krzyżowym (ang. abdominosacral amputation of the rectum, ASAR), wykonując operacje pokazowe i przedstawiając w formie wykładów uzyskane wyniki terapeutyczne.
W 2010 r. wprowadził w DCO we Wrocławiu nową metodę leczenia chirurgicznego niezaawansowanego raka odbytnicy: wycięcie miejscowe w rektoskopie operacyjnym (ang. transanal endoscopic microsurgery, TEM). W 2014 roku wprowadził w DCO nową technologię onkologiczną tzw. HIPEC – dootrzewnową chemioterapię w hipertermii.

W grudniu 2014 r otrzymał nominację z rąk prezydenta RP na stopień profesora zwyczajnego. Od 8 lat sprawuje funkcję konsultanta wojewódzkiego z zakresu chirurgii onkologicznej. W październiku 2015 roku został powołany przez wojewodę dolnośląskiego do Wojewódzkiej Rady ds. Potrzeb Zdrowotnych dla Dolnego Śląska. Od wielu lat jest zaangażowany w szkolenie przeddyplomowe i podyplomowe kadr medycznych. Wyspecjalizował 17 chirurgów onkologów. Jest promotorem 6 prac doktorskich - w tym 6 obronionych.

Publikacje i konferencje:

Jest autorem i współautorem 140 prac naukowych. IF >100, liczba cytowań >2000, (h-index 17). Brał udział w wielu międzynarodowych i krajowych badaniach klinicznych.

Towarzystwa Naukowe:

Jest członkiem: Towarzystwa Chirurgów Polskich (TCHP), Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej (PTCHO) w latach 2008 do 2012 - członek zarządu głównego, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego (PTO) – od 1998 do 2012 przewodniczący oddziału we Wrocławiu do 2012 członek zarządu głównego.
Należy także do: European Society of Surgical Oncology (ESSO), European Society for Medical Oncology (ESMO), Society of Surgical Oncology (SSO – USA) od 2014 roku.

Wyróżnienia i nagrody:

• Brązowy Krzyż Zasługi nadany Uchwałą Rady Państwa z dnia 2 lipca 1986 r.
• Złoty Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta RP w dniu 15 kwietnia 2004 r.
• Medal Prezydenta Wrocławia „W Uznaniu Zasług dla Promocji Zdrowia” przyznany w 2004 r.
• Odznaczenie „Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Lekarskiego” przyznane 19 maja 2005 r.
• Odznaka za Zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych nadana w dniu 22 lipca 2008 r.
• Medal „Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej” przyznany w 2010 r.
• Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski nadany przez Prezydenta RP w 2013 r.
• Nadanie tytułu Członka Honorowego Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej – maj 2024

vladimir.bobek@pwr.edu.pl

prof. dr hab. n. med. Vladimir Bobek – specjalista chirurgii klatki piersiowej

Jest kierownikiem Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej w Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.

Ukończył studia medyczne na 3. Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Karola w Pradze. Uzyskał specjalizacje z chirurgii ogólnej i chirurgii klatki piersiowej. Następnie uzyskał stopnień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych i tytuł naukowy profesora.

Jego główne aktywności naukowe były poświęcone zagadnieniu nowotworowych komórek krążących (circulating tumor cells, CTCs). Studiował i analizował modele nowotworowe, które służyły jako podstawa do badań nad procesem przerzutowania.

Zainteresowania naukowe prof. Vladimira Bobka skupione są m.in. na innowacyjnych metodach separacji komórek sporadycznych z krwi pacjenta. Komórki te są separowane z krwi obwodowej i hodowane in vitro. Tego typu badania dają możliwość wykorzystania krążących komórek, jako specyficznego markera endometriozy, nowotworów i chorób zapalnych jelita grubego.

jaroslaw.dybko@pwr.edu.pl

dr n.med Jarosław Dybko – specjalista hematolog

Kierownik Centrum Hematologiczno-Transplantacyjnego Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii (DCOPiH) oraz Banku Komórek DCOPiH, lekarz koordynujący Dolnośląskiego Ośrodka Dawców Szpiku we Wrocławiu.

Jego naukowe zainteresowania skupiają się przede wszystkim na hematoonkologii, transplantacji allogenicznych komórek krwiotwórczych oraz terapiach komórkowych. Szczególnie interesują go metody profilaktyki choroby - przeszczep przeciwko gospodarzowi oraz opracowywanie nowych sposobów leczenia, które mogą zmniejszyć jej nasilenie i zminimalizować skutki.

Zainteresowania obejmują również komplikacje infekcyjne po transplantacji, zwłaszcza te wywołane przez wirusy. W dziedzinie terapii komórkowych skupia się na dążeniach do tworzenia leku z genetycznie modyfikowanych limfocytów T, przeznaczonego do leczenia opornych i nawrotowych postaci szpiczaka plazmocytowego, co daje nowe możliwości wyleczenia choroby dotąd uznawanej za nieuleczalną.

andrzej.kolodziejczyk@pwr.edu.pl

dr n. med. Andrzej Kołodziejczyk – specjalista medycyny nuklearnej

Absolwent Wydziału Lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Od 1995 kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. W latach 2006 – 2012 był kierownikiem Pracowni PET-CT Euromedic (obecnie Affidea) we Wrocławiu. Od 2012 roku pełni funkcję pełnomocnika dyrektora Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu ds. medycyny nuklearnej, kierując jednocześnie zespołem tutejszej Pracowni PET-CT.
Wykładowca w Niepublicznej Wyższej Szkole Medycznej na kierunku elektroradiologia. Konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny nuklearnej na Dolnym Śląsku.

Zawodowo zajmuje się: zastosowaniem diagnostycznych metod izotopowych w różnych dziedzinach klinicznych, zwłaszcza szeroko pojętej onkologii, neurologii, endokrynologii i kardiologii, terapiami izotopowymi przerzutów nowotworowych, schorzeń tarczycy, wysięków stawowych, a także wdrażaniem i propagowaniem personalizowanych, precyzyjnych działań teranostycznych u pacjentów onkologicznych.

Brał udział w pracach zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej – od 2010 roku jako sekretarz, następnie v-ce prezes a w kadencji 2022 – 2026 - Prezes Zarządu Głównego. Jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej (EANM). Zorganizował osiem ogólnopolskich i międzynarodowych interdyscyplinarnych konferencji naukowych. W 2010 roku uhonorowany tytułem Ambasadora Kongresów Polskich. Brał udział także w licznych badaniach klinicznych i programach lekowych, obejmujących zastosowanie metod medycyny nuklearnej zarówno w aspekcie diagnostycznym jak i terapeutycznym. Działa w zespole egzaminatorów CMKP w dziedzinie „medycyna nuklearna”.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję