Wydział Medyczny

Katedra Neuronauk Klinicznych

Wydział Medyczny

BUDYNEK C-20
ul. Hoene-Wrońskiego 13 c
58-376 Wrocław

Joanna Rymaszewska

Kierownik katedry

prof. dr hab. n. med. Joanna Rymaszewska
e-mail: joanna.rymaszewska@pwr.edu.pl

Pracownicy katedry

joanna.rymaszewska@pwr.edu.pl

prof. dr hab. n. med. Joanna Rymaszewska, lekarka, specjalistka psychiatra

Kieruje Katedrą Neuronauki Klinicznej (profesor na stanowisku badawczym) oraz pracuje w wielospecjalistycznej przychodni Polimed we Wrocławiu.

Zainteresowania naukowe

Pasjonuje się zdrowiem mózgu i bada metody neurostymulacji w zaburzeniach psychicznych, problemy psychiczne w chorobach somatycznych w starszym wieku, sposoby dbania o organizm jako całość. Realizuje międzynarodowe projekty naukowe (m.in. JPND dotyczące otępień – interwencji psychospołecznych MEETINGGDEM, kampanii społecznej dotyczącej otępień COGNISANCE oraz zdrowia społecznego w rozwoju otępień SHARED).
Aktualnie pracuje w międzynarodowym projekcie HORIZON2020 MSCA ITN ETUDE oraz kieruje zespołem badawczym w ogólnopolskim badaniu „Indywidualne, społeczne i środowiskowe czynniki ryzyka dla zdrowia psychicznego studentów i lekarzy weterynarii w Polsce oraz analiza potrzeb, badanie MEDWET” (2023-2024). Bierze udział w Cost Action EDEM oraz PAAR-net study, a także w JPND Working group INTEREST.

Publikacje

Autorka > 430 publikacji naukowych, podręczników o zaburzeniach psychicznych w chorobach somatycznych, psychiatrii konsultacyjnej, o metodach neurostymulacji mózgu, otępieniach. Organizuje co roku we Wrocławiu konferencję „Psychiatria - Dialogi interdyscyplinarne”.

Towarzystwa naukowe

Członkini zarządów towarzystw naukowych: European Association of Psychosomatic Medicine, INTERDEM (Network of researchers on Psychosocial Interventions in Dementia), członkini Academia Europaea.
Jest wiceprezeską Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (2019-2022).
Członkini Komisji Bioetycznych – przy Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu oraz przy Politechnice Wrocławskiej, członkini Rady Naukowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Promotorka 20 zakończonych doktoratów i 6 aktualnie realizowanych przewodów doktorskich.

Nagrody

Wśród otrzymanych nagród za najcenniejsze uważa zaszczytny tytuł „AKTYWNY W WALCE Z DEPRESJĄ” przyznany przez Stowarzyszenie Aktywnie przeciwko depresji, Warszawa (2019), medal „MERITO DE WRATISLAVIA 2022” oraz tytuł „WROCŁAWIANKA ROKU 2022” w kategorii naukowo-badawczej.

bogdan.czapiga@pwr.edu.pl

dr hab. n. med. Bogdan Czapiga, prof. uczelni, lekarz, specjalista neurochirurg

Zatrudniony na stanowisku profesora uczelni na etacie badawczo-dydaktycznym.
Kieruje Klinicznym Oddziałem Neurochirurgii z Pododdziałem Neurochirurgii Onkologicznej, a od roku 2019 - Ośrodkiem Chorób Układu Nerwowego w 4 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką we Wrocławiu.
Promotor dwóch zakończonych doktoratów z dyscypliny nauki medyczne.

karolina-fila-pawlowska@pwr.edu.pl 

Karolina Fila-Pawłowska, mgr psychologii, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, asystent badawczy

Pracowała naukowo w projektach dotyczących zastosowania przezczaszkowej stymulacji magnetycznej (Transcranial Magnetic Stimulation, TMS) oraz głębokiej stymulacji mózgu (Deep Brain Stimulation, DBS) w zaburzeniach psychicznych.
Aktualnie bierze udział w projekcie Encompassing Training in functional Disorders across Europe (ETUDE consortium / H2020 MSCA-ITN Project) oraz w ogólnopolskim badaniu „Indywidualne, społeczne i środowiskowe czynniki ryzyka dla zdrowia psychicznego studentów i lekarzy weterynarii w Polsce oraz analiza potrzeb, badanie MEDWET (2023-2024)”.

dominik.krzyzanowski@pwr.edu.pl

dr n. med. Dominik Krzyżanowski, prof. uczelni, magister pielęgniarstwa, specjalizacja z pielęgniarskiej opieki paliatywnej

Zatrudniony na stanowisku profesora uczelni na etacie dydaktycznym.
Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.
W zainteresowaniach naukowych koncentruje się na obszarze opieki zdrowotnej seniorów, chorych w opiece długoterminowej i hospicyjnej oraz psychiatrycznej, a także wsparcia rodzin osób przewlekle chorych.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej, Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego.
Działa także w Radzie ds. Klinicznych Wydziału Medycznego PWr, Komisji Bioetycznej przy Politechnice Wrocławskiej, a także Komisji Ergonomii Wieku Podeszłego Oddziału Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu (2023-2026).

artur.kwiatkowski@pwr.edu.pl

dr n. med. Artur Kwiatkowski, lekarz, specjalista neurochirurgii, adiunkt badawczy

Pracuje na Oddziale Neurochirurgii w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu w Legnicy oraz jako lekarz w trakcie specjalizacji z radiologii w Zakładzie Radiologii Affidea Polska w Legnicy.
Lekarz neurochirurg z 15-letnim doświadczeniem. Najlepiej odnajduje się w stanach nagłych, chorobach naczyniowych, onkologii i chirurgii kręgosłupa.
Od 2015 roku współpracuje z Politechniką Wrocławską w ramach badań nad numerycznymi modelami mózgu człowieka, urazami wewnątrzczaszkowymi i zastosowaniem sztucznej inteligencji w medycynie.
Wykłada w Collegium Witelona Uczelnia Państwowa na Wydziale Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej w Legnicy.

katarzyna.marianska@pwr.edu.pl

dr n. med. Katarzyna Mariańska, lekarka, specjalistka neurolog, adiunkt dydaktyczny

Prowadzi Oddział Neurologii z Pododdziałem Udarowym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu oraz Dolnośląskie Centrum Leczenia Spastyczności i Dystonii. Jej zespół jest zaangażowany w programy monitorujące i udoskonalające opiekę nad pacjentem w ostrej fazie udaru mózgu, uczestniczy w rejestrze RES-Q.

Zajmuje się głównie schorzeniami z kręgu chorób nerwowo-mięśniowych. Wykonuje badania EMG, prowadzi leczenie toksyną botulinową w spastyczności kończyn o różnej etiologii oraz w dystoniach. Kieruje certyfikowanym ośrodkiem prowadzącym szkolenia dla lekarzy z całej Polski z zakresu leczenia toksyną botulinową w schorzeniach neurologicznych. Zajmuje się też diagnostyką elektrofizjologiczną układu autonomicznego.

dariusz.szarek@pwr.edu.pl

dr n. med. Dariusz Szarek, lekarz, specjalista neurochirurg, adiunkt badawczo-dydaktyczny

Pracuje na Oddziale Neurochirurgii Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu.
Jego zainteresowania obejmują głównie leczenie schorzeń naczyniowych układu nerwowego i neuroonkologię, techniki wysokoprecyzyjnego preparowania mikrochirurgicznego przestrzeni podpajeczynówkowej, obrazowania śródoperacyjnego fluorescencji naczyniowej i onkologicznej oraz techniki mikrochirurgii.

Za swoje najważniejsze osiągnięcia uważa wprowadzenie do praktyki neurochirurgii Dolnego Śląska – zabiegów wstawienia by-passów do naczyń mózgowych oraz rozpoczęcie leczenia choroby moya-moya z wykorzystaniem wszystkich stosowanych w tej chorobie technik rewaskularyzacji pośredniej i bezpośredniej (jako jedyny ośrodek na Dolnym Śląsku).
Jest członkiem Komisji Bioetycznej przy Politechnice Wrocławskiej.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję