Wydział Medyczny

Pracownie

  • Symulacja niskiej wierności to ćwiczenia z wykorzystaniem sprzętu medycznego oraz trenażerów/symulatorów. Sprzęt ma pomagać w osiągnięciu sprawności manualnej i zdobywaniu konkretnej umiejętności np. nauka wkłucia dożylnego lub zakładania obwodowego dostępu naczyniowego. W symulacji wykorzystywany jest sprzęt edukacyjny – m.in. trenażery służące do nauki prostych umiejętności, a także symulatory pacjenta możliwie wiernie naśladujące człowieka oraz jego zachowania i reakcje.

  • Pracownia Pomocy Doraźnej (pomiesczenie B.1.11. pow. ok. 19 m2) - umożliwia przeprowadzenie zajęć praktycznych z zakresu podstawowej resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz udzielenia pierwszej pomocy. Pracownia wyposażona jest w fantomy reanimacyjne w różnym przedziale wiekowym: niemowlę, dziecko, dorosły. Wyniki ćwiczeń są zapisywane w celu porównania i sprawdzenia rozwoju kompetencji w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) w czasie. Dodatkowo fantomy pozwalają na doskonalenie techniki usuwania ciała obcego z dróg oddechowych. Przystosowane są także do pracy z defibrylatorami treningowymi AED (Automated External Defibrillator) , które również znajdują się w sali. Zaopatrzenie pracowni w deski ortopedyczne i  plecak ratowniczy, pozwala studentom na zdobycie praktycznych umiejętności w ocenie ogólnego stanu pacjenta, postępowaniu w przypadku urazów, usztywnianiu złamań, zaopatrywaniu ran oraz przygotowaniu pacjenta do transportu.

  • Pracownia Stanów Nagłych (pomieszczenie B.2.7. budynek C-20) - przeznaczona jest do prowadzenia zajęć z zakresu udzielania pierwszej pomocy i prowadzenia zaawansowanych czynności resuscytacji krążeniowo-oddechowej zgodnie z algorytmem ALS. Wyposażenie pracowni w defibrylator kliniczny (manualny) daje studentom możliwość  nabycia praktycznych umiejętności w jego prawidłowej obsłudze i użyciu – zastosowaniu defibrylacji, kardiowersji i przezskórnej stymulacji rytmu serca. W pracowni  znajduje się zaawansowany fantom ALS osoby dorosłej, który umożliwia przeprowadzanie scenariuszy klinicznych sprawdzających umiejętności, wiedzę oraz myślenie krytyczne symulując realne zdarzenia. Postępowanie obejmuje działania w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. Studenci mogą wykorzystać przy tym: defibrylator, drobny sprzęt medyczny do udrożnienia dróg oddechowych, kardiomonitor w celu monitorowania pracy serca i innych parametrów życiowych oraz zastosować dożylną podaż płynów i leków.
    Wyposażona w: symulator pacjenta dorosłego, łóżko szpitalne, monitor pacjenta, defibrylator, torbę reanimacyjną, pompy infuzyjne, panele medyczne z dostępem do tlenu i powietrza, zestaw mebli medycznych i drobnego sprzętu medycznego.

  • Sala badania fizykalnego – służy do nauki umiejętności badań fizykalnych, nauki przeprowadzania wywiadu z pacjentem, czy komunikacji z rodziną pacjenta. Sala jest wyposażona w trenażery do osłuchiwania pacjenta, trenażery do badania oka i ucha oraz brzucha, a także wszelki drobny sprzęt medyczny niezbędny do wykonania badania fizykalnego.

  • Pracownia Umiejętności Klinicznych (pomieszczenie B.1.8, pow. ok. 16 m2). Wyposażona w: trenażery dostępów dożylnych, iniekcji domięśniowych, zestawów do przygotowywania leków i wlewów dożylnych, trenażerów do wkłuć doszpikowych, trenażery cewnikowania pęcherza moczowego, drobny sprzęt medyczny.

  • Pracownia Umiejętności Klinicznych (pomieszczenie B.1.7, pow. ok. 15 m2). Wyposażona w: trenażery do udrażniania dróg oddechowych dorosłych, dzieci, i niemowląt na poziomie nadkratniowym i dotchawiczym, urządzenia nadkrtaniowe do udrażniania dróg oddechowych, zestawy laryngoskopów, zesatwy do tlenoterapii, drobny sprzęt medyczny.
  • Pracownia Rzeczywistości Wirtualnej (pomieszczenie B.1.11, pow. ok. 19 m2). Wyposażona w: gogle rzeczywistości wirtualnej z oprogramowaniem do nauki badania, diagnozowania i leczenia pacjentów w zaostrzeniach chorób przewlekłych i stanach nagłych, a także okulary rozszerzonej rzeczywistości (nauka procedur okołoporodowych, dodatkowo aktualnie procedowany zakup oprogramowania do nauki anatomii topograficznej).
  • Pracownia Umiejętności Klinicznych (pomieszczenie B 1.7, budynek C-20) Wyposażona w: trenażery do badań fizykalnych (m.in. badania okulistycznego, laryngologicznego i internistycznego), zestaw stołów roboczych i taboretów lekarski, panele medyczne z dostępem do tlenu i powietrza, zestaw mebli medycznych i drobnego sprzętu medycznego, zestaw audio-wizualny.
  • Pracownia Umiejętności Klinicznych (pomieszczenie B 1.8, budynek C-20) Wyposażona w: trenażery do nauki procedur chirurgicznych, zabiegowych, interwencyjnych (drenaż, nakłucie klatki piersiowej, wkłucia centralne itp.), technik laparoskopowych, zestaw stołów roboczych i taboretów lekarski, zestaw mebli medycznych, panele medyczne z dostępem do tlenu i powietrza, zestaw mebli medycznych i drobnego sprzętu medycznego, zestaw audio-wizualny.
  • Pracownia Umiejętności Klinicznych (pomieszczenie B 1.10, budynek C-20) Wyposażona w: trenażery i symulatory do wykonywania procedur przy użyciu USG (badanie, dojścia naczyniowe, blokady nerwów), wykonywania zabiegów w kardiologii inwazyjnej, panele medyczne z dostępem do tlenu i powietrza, zestaw mebli medycznych i drobnego sprzętu medycznego, zestaw audio-wizualny.
  • Pracownia Umiejętności Klinicznych (pomieszczenie B 2.9, budynek C-20) Wyposażona w: trenażery do badań ginekologicznych, gruczołów piersiowych, szycia krocza, symulatory położnicze, panele medyczne z dostępem do tlenu i powietrza, zestaw mebli medycznych i drobnego sprzętu medycznego, zestaw audio-wizualny.
  • Dwa gabinety lekarskie (pomieszczenie B 2.12, B 2.13, budynek C-20) Wyposażone w: wózki transportowe, panele diagnostyczne, wyposażenie gabinetu lekarskiego, drobny sprzęt medyczny.

Zdjęcia

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję