Wydział Medyczny
BUDYNEK C-20
ul. Hoene-Wrońskiego 13 c
58-376 Wrocław
Kierownik katedrydr hab. n. med. Marcin Zawadzki, prof. uczelni |
Wydział Medyczny
BUDYNEK C-20
ul. Hoene-Wrońskiego 13 c
58-376 Wrocław
Kierownik katedrydr hab. n. med. Marcin Zawadzki, prof. uczelni |
dr hab. Białynicki-Birula, prof. uczelni
dr hab. n. med. Iwona Chlebicka, prof. uczelni – specjalistka dermatologii i wenerologii
Absolwentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Dyplom z wyróżnieniem i nagrodą rektora uzyskała w 2005 roku.
W latach 2006-2024 pracowała w Klinice Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu początkowo jako rezydent-doktorant, następnie asystent oraz adiunkt. W 2011 roku z wyróżnieniem obroniła pracę doktorską z zakresu dermatologii.
Od 2016 do 2024 roku pracowała w Oddziale Chirurgii Plastycznej UMED, gdzie przeprowadziła ponad sześć tysięcy zabiegów dermatochirurgicznych; w tym wiele zabiegów polegających na zaopatrzeniu rozległych ubytków skóry z zastosowaniem lokalnych technik płatowych, jak również przeszczepów skóry pełnej grubości. W kręgu jej największych zainteresowań klinicznych są obecnie nowotwory skóry ( głównie rak podstawnokomórkowy)
Jest autorką i współautorką ponad 50 artykułów naukowych publikowanych w renomowanych czasopismach dermatologicznych, jak również rozdziałów do książek. Należy do Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD) oraz Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (EADV). Regularnie uczestniczy w krajowych i zagranicznych konferencjach dermatologicznych, jak również szkoleniach i kursach.
Od kilku lat bierze udział w badaniach klinicznych o zasięgu międzynarodowym. W projektach tych stosuje się najnowocześniejsze leki u pacjentów, u których nieefektywne są tradycyjne terapie. Prowadziła badania wśród pacjentów z czerniakiem, rakiem kolczystkomórkowym, łuszczycą, wypryskiem, atopowym zapaleniem skóry i trądzikiem odwróconym.
Od października 2024 pracuje na Wydziale Medycznym Politechniki Wrocławskiej.
dr n. med. Anna Czarnecka, specjalistka dermatologii i wenerologii
Adiunkt naukowo-dydaktyczny. Ma 30-letnie doświadczenie terapeutyczne i dydaktyczne. Od 2016 roku jej główne zainteresowania zawodowe to: zastosowanie medycyny regeneracyjnej (komórek macierzystych i osocza bogato-płytkowego) w terapii chorób skóry głównie: w leczeniu ran przewlekłych, w różnych postaciach łysienia i medycynie estetycznej.
Kieruje Pracownią Medycyny Regeneracyjnej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym - Ośrodku Badawczo-Rozwojowym we Wrocławiu. Pracuje także jako lekarz dermatolog. Jest adiunktem na Wydziale Fizjoterapii ( Zakład Podstaw Kosmetologii) AWF we Wrocławiu. Opiekuje się studenckim kołem medycyny estetycznej. Współpracuje z Instytutem PAN i Kliniką Dermatologii i Wenerologii we Wrocławiu.
Prowadzi zajęcia z elementów pielęgniarstwa i opieki medycznej (EPIOM).
beata.jankowska-polanska@pwr.edu.pl
dr hab. Beata Jankowska-Polańska, prof. uczelni, pielęgniarka, specjalistka zdrowia publicznego oraz specjalistka pielęgniarstwa epidemiologicznego, kardiologicznego, geriatrycznego i onkologicznego
Jest certyfikowanym tutorem. Zatrudniona na stanowisku profesora Politechniki Wrocławskiej, adiunkt naukowo-dydaktyczny. Jej główne zainteresowania naukowe obejmują szeroko rozumianą jakość życia i przestrzeganie zaleceń terapeutycznych, w szczególności w chorobach przewlekłych kardiologicznych, pulmonologicznych i onkologicznych ze zwróceniem uwagi na populację wieku podeszłego i problemów z nim związanych (zaburzenia poznawcze, zespół kruchości, niedożywienie).
Dodatkowym obszarem jej działalności są badania nad racjonowaniem opieki pielęgniarskiej, jakością komunikacji terapeutycznej i przygotowaniem personelu medycznego do pełnienia zadań edukatorów medycznych.
Jest dyrektorem Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w 4 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką we Wrocławiu. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu zarządzania finansami w placówkach medycznych, studia BHP oraz studia z zarządzania i monitorowania badań klinicznych. Obecnie kończy studia Executive MBA w Szkole Głównej Handlowej.
Koordynator przedmiotu: elementy pielęgniarstwa i opieki medycznej (EPIOM).
lukasz.matusiak@pwr.edu.pl
prof. dr hab. n. med. Łukasz Matusiak – specjalista dermatologii i wenerologii
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD), European Academy of Dermatology and Venereology (EADV) oraz jednym z założycieli European Hidradenitis Suppurativa Foundation e.V. (EHSF) – organizacji, która niesie szeroko pojęte wsparcie dla pacjentów dotkniętych trądzikiem odwróconym (HS), jedną z najcięższych dermatoz.
Dzięki jego pracy Wrocław stał się referencyjnym ośrodkiem w leczeniu HS, do którego zjeżdżają pacjenci z całej Polski. Bierze także czynny udział w szkoleniach innych lekarzy z zakresu diagnostyki i leczenia HS, co czyni regularnie na szczeblu polskim (pod patronatem PTD), jak również ogólnoeuropejskim (z ramienia EADV).
Ceniony dydaktyk, nagrodzony Medalem Komisji Edukacji Narodowej w 2018 roku. Jest autorem licznych wykładów i prac międzynarodowych (łącznie ponad 250), w tym polskich i europejskich wytycznych dotyczących leczenia HS.
Obok pracy z pacjentami cierpiącymi na HS, od wielu lat angażuje się w pracę z pacjentami chorującymi na łuszczycę, czego dowodem jest dyplom za działalność naukową i kliniczną na rzecz chorych na łuszczycę przyznany przez PTD. Ponadto aktywnie działa przy Dolnośląskim Stowarzyszeniu Pomocy Chorym na Łuszczycę i ŁZS.
Jego główne zainteresowania naukowe to immunodermatologia, dermatochirurgia oraz leczenie przewlekłych dermatoz zapalnych.
dr Piotr Nockowski
prof. dr hab. n. med., mgr prawa Marta Rorat, specjalistka chorób zakaźnych, w trakcie specjalizacji z reumatologii
Jest doświadczona w pracy z pacjentami dorosłymi i dziećmi z szeroko pojętymi chorobami infekcyjnymi. Jej zainteresowania zawodowe i naukowe dotyczą COVID-19 (współautorka 34 publikacji poświęconych tej tematyce), zakażeń inwazyjnych, pośmiertnej diagnostyki zakażeń, schorzeń przewlekłych wątroby, infekcyjnych zapaleń stawów, układowych chorób tkanki łącznej.
Pracuje na stanowisku starszego asystenta na I Oddziale Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego oraz w Klinice Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Jest zastępcą przewodniczącego Komisji Bioetycznej przy PWr i członkiem Komisji Dyscyplinarnej ds. Studentów.
W 2021 r. wyróżniona przez Ministra Zdrowia odznaką honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia”. Od wielu lat zajmuje się także dydaktycznie i naukowo prawem medycznym, wydaje opinie sądowo-lekarskie w sprawach o błąd medyczny.
jaroslaw.sowizdraniuk@pwr.edu.pl
Jarosław Sowizdraniuk, ratownik medyczny, nauczyciel akademicki i pedagog, ekspert w dziedzinie symulacji medycznej i specjalista stanów nagłych
Asystent dydaktyczny. Wielokrotnie stawał na podium Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym. Prowadzi ze studentami zajęcia pełne pasji i zaangażowania, za co otrzymał na Dolnym Śląsku tytuł „Nauczyciela Akademickiego Roku 2021” i kultowy „Kubek dla wykładowcy” akademickiego Radia LUZ. Laureat nagrody „Super Diament Wrocławia” w 2024 roku. Bierze czynny udział w debacie publicznej na temat zdrowia i ratownictwa medycznego.
Jest współautorem książek „Ratownik. Nie jestem bogiem” oraz „Praktycznie wszystko. Podpowiednik dla dzielnych dzieciaków”.
Prowadzi zajęcia z elementów pielęgniartswa i opieki medycznej (EPIOM).
prof. dr hab. n. med. dr h.c. Jacek Szepietowski - specjalista dermatologii i wenerologii
Absolwent Akademii Medycznej we Wrocławiu (dyplom z wyróżnieniem w 1991). W latach 1991-2024 związany z Katedrą i Kliniką Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, którą kierował od 2012 do 2024 roku. Obecnie profesor Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej, zatrudniony ponadto w Klinicznym Oddziale Dermatologiczno-Wenerologicznym 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Doktor Honoris Causa Caucasus International University w Tbilisi w Gruzji, członek rzeczywisty Królewskiego Kolegium Lekarskiego (Fellow, Royal College of Physicians) w Edynburgu.
W latach 2011-2020 był prorektorem ds. rozwoju uczelni Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a w latach 2008-2011 dyrektorem Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN we Wrocławiu. Redaktor naczelny czasopisma "Venereology", zastępca redaktora naczelnego czasopisma "International Journal of Dermatology", były prezydent International Forum for the Study of Itch (IFSI) w latach 2011-2015 oraz European Society for Dermatology and Psychiatry (ESDaP) w latach 2019-2021.
Przewodniczył Project Proposal and Review Committee European Academy of Dermatology and Venereology (2017-2021) oraz Education Committee International Society of Dermatology (2018-2023). Członek honorowy 22 międzynarodowych i krajowych towarzystw naukowych. Wyróżniony i odznaczony między innymi: International League for Dermatological Societies Certificate of Appreciation for International Leadership, srebrną odznaką European Academy of Dermatology and Venereology, medalem Hermana Musapha za wybitne osiągnięcia w światowej psychodermatologii,
Autor i współautor ponad 800 prac naukowych, 17 książek, ponad 80 rozdziałów w podręcznikach polskich i zagranicznych. Jego prace były cytowane ponad 20.000 razy, sumaryczny współczynnik wpływu Impact Factor (IF) to ponad 2500, a index „h” (Web of Science) wynosi 70. Główne nurty i zainteresowania badawcze to świąd, psychodermatologia i przewlekłe dermatozy zapalne, ze szczególnym uwzględnieniem hidradenitis suppurativa.
dr n. med. Krzysztof Szmyd, specjalista pediatra, specjalista medycyny paliatywnej
Adiunkt naukowo-dydaktyczny. Od początku kariery zawodowej związany z onkologią dziecięcą. W Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu uzyskał specjalizacje oraz tytuł doktora nauk medycznych. Od momentu powstania przy klinice pierwszego hospicjum dla dzieci na Dolnym Śląsku (w roku 2002) związany z opieką paliatywną nad dziećmi. Od roku 2006 pełni funkcję kierownika hospicjum.
Prezes i kierownik medyczny Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra”. Hospicjum kierowane przez dr Szmyda jest największą tego typu jednostką w Polsce, posiadającą siedem oddziałów na terenie całego Dolnego Śląska. Hospicjum prowadzi stałą współpracę z oddziałami intensywnej terapii, neonatologii, neurologii i onkologii dziecięcej z całego regionu.
Jest członkiem Rady Ogólnopolskiego Forum Pediatrycznej Opieki Paliatywnej, która pełni funkcje koordynujące oraz doradcze na rzecz Ministerstwa Zdrowia oraz NFZ.
dr hab. n. med. Marcin Zawadzki, prof. uczelni, lekarz, specjalista medycyny sądowej, diagnosta laboratoryjny - specjalista laboratoryjnej toksykologii sądowej, chemik
Kieruje Katedrą Nauk Społecznych i Chorób Infekcyjnych. Zatrudniony na stanowisku profesora Politechniki Wrocławskiej.
Jego główne zainteresowania naukowe obejmują szeroko rozumianą toksykologię, w szczególności toksykologię sądową i kliniczną oraz toksykologię bojowych środków trujących. Wykonuje patomorfologiczne sekcje zwłok w Zakładzie Patomorfologii i Medycyny Sądowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.
Ukończył studia podyplomowe z zakresu zarządzania projektami B+R, analityki medycznej oraz medycyny ekstremalnej i medycyny podróży. Studiował filologię norweską we Wrocławiu oraz Oslo.
Jest członkiem Zespołu Analityki Sądowej i Toksykologicznej Komitetu Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »