Logowanie

 

Wydział Medyczny

Katedra Nauk Klinicznych Niezabiegowych

Wydział Medyczny

BUDYNEK C-20
ul. Hoene-Wrońskiego 13 c
58-376 Wrocław

Waldemar Banasiak

Kierownik katedry

prof. dr hab. n. med. Waldemar Banasiak
e-mail: waldemar.banasiak@pwr.edu.pl

Pracownicy katedry

waldemar.banasiak@pwr.edu.pl

prof. dr hab. n. med. Waldemar Banasiak, specjalista chorób wewnętrznych I i II stopnia oraz kardiologii

Kierownik Katedry Nauk Klinicznych Niezabiegowych
Przewodniczący Rady Dyscypliny Naukowej Nauki Medyczne
Kierownik Ośrodka Chorób Serca 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu

Zainteresowania naukowe:

Główne zainteresowania naukowe: niewydolność serca, stabilna choroba wieńcowa, migotanie przedsionków, kardioonkologia.

Ścieżka zawodowa:

Absolwent Wydziału Lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, którą ukończył z pierwszą lokatą (1975-81). Od 1984 roku zatrudniony w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym (4WSK) we Wrocławiu.
Współtwórca zorganizowania i powołania do życia Kliniki Kardiologii w 2000 roku i Kliniki Kardiochirurgii w 2003 roku oraz Ośrodka Chorób Serca w 2006 roku powstałego z połączenia obu Klinik. W latach 2022-23 współtworzył Wydział Medyczny na Politechnice Wrocławskiej.
Jest opiekunem 2 rozpraw habilitacyjnych i promotorem 13 doktoratów. Recenzował 21 osób do tytułu profesora, 13 doktora habilitowanego i 11 doktora medycyny.

Publikacje i konferencje:

Na dorobek naukowy składa się - liczba publikacji: 333, IF 701, indeks Hirscha 40, liczba cytowań: 6766. Jest autorem 3 książek i 35 rozdziałów w książkach. Aktywnie uczestniczył (prezentacja prac, wykłady, przewodniczenie sesjom) w konferencjach, zjazdach, sympozjach w kraju i za granicą. Zorganizował 20 konferencji i kongresów ogólnopolskich i międzynarodowych oraz 31 cyklicznych konferencji naukowo-szkoleniowych dla lekarzy we Wrocławiu.

Badania:

Uczestniczył w wielu międzynarodowych badaniach klinicznych m.in. CURE, VALIANT, PENTUA, SOPAT, A-COMET-II, AMADEUS, OAT, ASSOCIATE, FINESSE, I-PRESERVE, TRITON-TIMI 38, RE-ALIGN, DAL-COR, EMPACT MI, RELIEVE-HF, REDUCE LAP-HF, SERENADE, ELECTRA SIRIO-2, HEART-FID, REALIZE-K, FAIR-HF, EMPEROR, RESHAPE-HF, RESHAPE-HF2, FERRIC-HF, TARGET-1, TARGET-2, RECENT, ARETAEUS-1, ARETAEUS-2, DATA-HELP, POL-TAVI, SYNTAX, ISCHEMIA.

Towarzystwa Naukowe:

Jest członkiem European Society of Cardiology, North American Society of Pacing and Electrophysiology, International Society for Holter and Noninvasive Electrocardiology,.
Był redaktorem Naczelnym Medycyny po Dyplomie, Kardiologii po Dyplomie oraz Current Opinion in Cardiology. Członek rad naukowych i redakcyjnych: Rada Naukowa Instytutu Kardiologii w Warszawie – 2003-2007, Komitetu Naukowego Redakcji Medycyna po Dyplomie – od 2005 roku, Komitetu Naukowego Redakcji Choroby Serca i Naczyń – od 2005 roku, Rady Naukowej Redakcji Farmakoterapia Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Współistniejących – od 2004 roku, grupy ekspertów biorących udział w pracach Komisji Konkursowej programu POLKARD 2003-2005 i 2005-2008, Rady Naukowej Redakcji Kardiodiabetologia od 2006 roku, Rady Naukowej Redakcji Kardioprofil od 2004 roku, Rady Naukowej TVN Med. od 2006 roku, Rady Naukowej portalu kardiolog.pl od 2006 roku, Rady Naukowej Redakcji Polskiego Przeglądu Kardiologicznego od 2003 roku, zespołu ekspertów Ministra Zdrowia i Zarządu Głównego PTK ds. specjalizacji z kardiologii. Przewodniczył Komisji Kardiologii Komitetu Patofizjologii Klinicznej Polskiej Akademii Nauk (2006-7), a od 2007-11 roku został członkiem tego Komitetu. W latach 2009-11 pełnił funkcję Prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Jest wieloletnim Przewodniczącym Państwowej Komisji Egzaminacyjnej z kardiologii.

adrian.doroszko@pwr.edu.pl

prof. dr hab. n. med. Adrian Doroszko, kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych

Klinicysta. Laureat medalu im. Ludwika Hirschfelda dla najlepszego absolwenta Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Dwukrotny stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, nominowany do Nagrody Naukowej tygodnika „Polityka”, wyróżniony listem gratulacyjnym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz kilkoma Young Investigator Awards za prace powstałe w okresie post-doc i studiów doktoranckich. Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (PTNT), współautor dokumentów konsensusu ekspertów i standardów postępowania.

Staże podoktorskie realizował w Cardiovascular Reasearch Groups na UofS i UofA w Kanadzie w zakresie farmakoproteomiki i kardiologii eksperymentalnej. Zajmował się głównie badaniem modyfikacji post-translacyjnych białek kurczliwych w patogenezie uszkodzenia mięśnia serca, patomechanizmami uszkodzenia płuc w przebiegu mechanicznej wentylacji. Po powrocie do Polski kontynuował badania nad wykorzystaniem proteomiki do definiowania nowych biomarkerów uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego i mózgu oraz punktów uchwytu do działania nowych leków kardio- i neuroprotekcyjnych, skupiając się na zagadnieniach z zakresu medycyny translacyjnej - from bench to bedsite.

Posiada kilkunastoletnie doświadczenie dydaktyczne w zakresie kształcenia studentów Wydziału Lekarskiego PL i ED, koordynowania procesu nauczania przedmiotu (koordynator przedmiotu, funkcja adiunkta dydaktycznego, autor kilku przedmiotów fakultatywnych), koordynował funkcjonowanie studenckiego koła naukowego oraz sprawował opiekę nad kilkoma studentami w ramach Indywidualnego Toku Studiów. Wypromował dziesięciu doktorów nauk medycznych, był opiekunem specjalizacji pięciu lekarzy.

marta.berghausen-mazur@pwr.edu.pl

dr n. med. Marta Berghausen-Mazur, lekarz, specjalista pediatrii, specjalista neonatologii, adiunkt 

Pracuje na Oddziale Neonatologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego jako lekarz kierujący oddziałem. Funkcję ordynatora oddziału neonatologicznego pełni również w szpitalu Medfemina we Wrocławiu. Jest w trakcie specjalizacji z rehabilitacji medycznej.

Lekarz pediatra, neonatolog z 30-letnim doświadczeniem. Najlepiej odnajduje się w problemach związanych z szeroko pojętą patologią okresu noworodkowego. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Od 2023 roku współpracuje z Politechniką Wrocławską. Wcześniej była pracownikiem naukowo-dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu na Wydziale Lekarskim i Wydziale Nauk o Zdrowiu.

Jej zainteresowania naukowe to problematyka stresu oksydacyjnego u noworodka, związana z wartościami mleka kobiecego oraz patologia wcześniactwa. Wykłada także w Wyższej Szkole Medycznej w Kłodzku. Promotorka i recenzentka wielu prac magisterskich. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego i Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

katarzyna.gruszecka@pwr.edu.pl

dr n. med. Katarzyna Gruszecka, specjalistka chorób wewnętrznych i reumatologii, adiunkt

Ordynatorka Oddziału Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marcianiaka - Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu.

Obszar działalności naukowej i zawodowej obejmuje zaburzenia metabolizmu kostnego, choroby autoimmunologiczne i zagadnienia płodności w chorobach autoimmunologicznych. Ma ponad 20-letnie doświadczenie w pracy naukowej i dydaktycznej.

zbigniew.hruby@pwr.edu.pl

prof. dr hab. n. med. Zbigniew Hruby, lekarz, specjalista chorób wewnętrznych, nefrologii i transplantologii klinicznej

Ordynator Oddziału Nefrologii i Transplantologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego -Ośrodka Badawczo-Rozwojowego przy Kamieńskiego. Od 1999 roku zajmuje się nefrologią, transplantologią i dializoterapią. W latach 1983-2023 był pracownikiem Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Współpracuje z Politechniką Wrocławską już od 2018 roku (recenzja rozprawy doktorskiej na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki).

Odbył liczne zagraniczne pobyty naukowe m.in. w Kanadzie (1985-1986), Australii i Niemczech. 

dariusz.jagielski@pwr.edu.pl

dr hab. n. med. Dariusz Jagielski, prof. uczelni – lekarz, kardiolog, elektrofizjolog

Dziekan Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej. Jest zastępcą kierownika Kliniki Kardiologii Ośrodka Chorób Serca w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Poliknliniką we Wrocławiu.

Jego aktywność zawodowa i naukowa dotyczy elektrofizjologii, a dokładniej wprowadzania nowoczesnych technologii medycznych do praktyki klinicznej. Obejmuje m.in. takie zagadnienia jak: implantacja bezelektrodowych stymulatorów serca, stymulacja nerwu przeponowego w bezdechu sennym u osób z niewydolnością serca, przezskórne usuwanie układów stymulujących, długotrwałe monitorowanie EKG.

Od niemal 30 lat kształci lekarzy – m.in. internistów oraz kardiologów w dziedzinie elektrofizjologii i kardiologii. Jest aktywnym uczestnikiem konferencji naukowych i sympozjów jako wykładowca, współprzewodniczący paneli dyskusyjnych oraz prezenter prac. Bierze udział w najważniejszych wydarzeniach naukowych z bliskich mu obszarów medycyny w kraju i za granicą, np. w Indiach, Grecji, Niemczech, Finlandii, Włoszech i USA.

Członek Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Sekcji Rytmu Serca PTK oraz Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (European Society of Cardiology).

joanna.jaroch@pwr.edu.pl

dr hab. n. med. Joanna Jaroch, prof. uczelni, lekarka, specjalista kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych

Ma 30-letnie doświadczenie kliniczne. Od 1994 r. pracuje na Oddziale Kardiologii Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu, od 2017 r. - jako ordynator oddziału.

Od 2018 r. - adiunkt, a następnie od 2021 do 2023r. – prof. uczelni w grupie badawczo-dydaktycznej na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.Główne kierunki prowadzonych badań naukowych obejmują zagadnienia: sztywności tętnic, dysfunkcji rozkurczowej lewej komory, niewydolności serca oraz odmienności chorób serca u kobiet.

Od wielu lat aktywna członkini Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK), w kadencji 2015-2017 była przewodniczącą zarządu Oddziału Wrocławskiego PTK. Od roku 2018 - członkini zarządu Sekcji Chorób Serca u Kobiet, a w kadencji 2023-2025 - przewodnicząca zarządu Sekcji Chorób Serca u Kobiet PTK.

ewa.kochanska@pwr.edu.pl

dr n. med. Ewa Kochańska, lekarz, specjalista chorób dzieci, adiunkt dydaktyczno-naukowy

W latach 1971-1997 wykładała na  Akademii Medycznej we Wrocławiu. Od 27 lat ordynator, a następnie lekarz kierujący Oddziałem Pediatrii z Pododdziałem Gastroenterologii Pediatrycznej i Alergologii Pediatrycznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym - Ośrodek Badawczo-Rozwojowy przy Kamieńskiego.

Jej zainteresowania naukowe to gastroenterologia dziecięca, choroby alergiczne i choroby metaboliczne dzieci. Jest autorką i współautorką wielu publikacji i komunikatów naukowych w piśmiennictwie polskim i zagranicznym. Uczestniczka licznych kongresów, sympozjów i zjazdów naukowych.

W szpitalu pełni funkcję koordynatora ds. staży podyplomowych oraz była kierownikiem specjalizacji pediatrycznej kilkunastu lekarzy. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.

 dominika.kulej-klimczak@pwr.edu.pl

dr n. med. Dominika Kulej-Klimczak, lekarz, specjalista pediatrii, alergologii, onkologii i hematologii, dziecięcej, adiunkt badawczy

Jest kierownikiem Oddziału Pediatrii i Reumatologii Dziecięcej w Szpitalu Specjalistycznym im. Falkiewicza we Wrocławiu.
Doświadczenie pediatry, onkologa i hematologa dziecięcego zdobywała przez 10 lat w Klinice Transplantacji Komórek Macierzystych, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu. Od 9 lat jest kierownikiem Oddziału Pediatrycznego, od 18 miesięcy kierownikiem Oddziału Pediatryczno- Reumatologicznego.

Od 6 lat zajmuje się alergologią pediatryczną, astmą oskrzelową, uczuleniami na leki i pokarmy, jak również uczuleniami na jady owadów błonkoskrzydłych. Rozwija w szpitalu możliwości pogłębionej diagnostyki alergologicznej, w tym diagnostyki komponentowej w alergologii.

Przy współpracy z Politechniką Wrocławską prowadzi również pogłębioną analizę profilu immunologicznego u pacjentów z nasilonymi objawami alergicznymi. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, a także Europejskiej Akademii Alergii i Immunologii Klinicznej (EAACI).

justyna.lisiewicz-jakubaszko@pwr.edu.pl

dr n. med. Justyna Lisiewicz-Jakubaszko, specjalista chorób wewnętrznych, endokrynologii i diabetologii, adiunkt

Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką we Wrocławiu. Jej doświadczenie zawodowe to 40- letni staż pracy jako lekarz internista, następnie endokrynolog i diabetolog. Praktykowała na wszystkich poziomach leczenia – od pogotowia ratunkowego, poprzez przychodnie i leczenie szpitalne.

W codziennej pracy lekarskiej zajmuje się pacjentami z problemami endokrynologicznymi i metabolicznymi. Szczegółowe zainteresowania naukowe dotyczą niewydolności serca w aspekcie zaburzeń metabolicznych i hormonalnych. Jest kierownikiem specjalizacji lekarskich w dziedzinach: choroby wewnętrzne, endokrynologia, diabetologia. Pod jej kierunkiem specjalizację w/w uzyskało 20 lekarzy.

Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

rafal.malecki@pwr.edu.pl

dr hab. n. med. Rafał Małecki, prof. uczelni – specjalista chorób wewnętrznych, angiolog

Ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Angiologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego - Ośrodka Badawczo-Rozwojowego we Wrocławiu.
Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej we Wrocławiu.Od 2003 do 2022 r. związany z Katedrą i Kliniką Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego, w której prowadził ćwiczenia kliniczne, seminaria i wykłady z angiologii i chorób wewnętrznych dla studentów polsko- i angielsko-języcznych. Od 2023 r. profesor uczelni na Wydziale Medycznym Politechniki Wrocławskiej. Autor licznych publikacji naukowych, doniesień zjazdowych oraz rozdziałów w podręcznikach.

Jego zainteresowania badawcze obejmują m.in. choroby zapalne naczyń, żylną chorobę zakrzepowo-zatorową, zaburzenia krzepnięcia i zespoły nadkrzepliwości, ultrasonografię dopplerowską, fibromialgię oraz choroby rzadkie.

danuta.sidor@pwr.edu.pl

dr n. med. Danuta Sidor, adiunkt

Od 1997 roku jest ordynatorem 27-łóżkowego Oddziału Pediatrycznego - Pulmonologii i Alergologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J.Gromkowskiego.

W 1981 roku uzyskała I stopień specjalizacji w zakresie pediatrii, a w 1985 roku dyplom specjalisty II stopnia z chorób dziecięcych. W 2002 roku otrzymała także tytuł specjalisty w dziedzinie chorób płuc.

Oddział, którym kieruje jest akredytowany do prowadzenia specjalizacji w dziedzinie pediatrii. Prowadzona na oddziale szerokoprofilowa diagnostyka i terapia pacjentów od 2 miesiąca życia do ukończenia 17 lat - stanowi rzetelną bazę do kształcenia przyszłych lekarzy. Kieruje 6-osobowym zespołem specjalistów pediatrów. Część z nich posiada dodatkowe specjalizacje z pulmonologii i gastroenterologii.

ewa.sywenki@pwr.edu.pl

dr n. med. Ewa Syweńki, pediatra, adiunkt dydaktyczno-badawczy

Pracuje na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Gromkowskiego we Wrocławiu oraz na Oddziale Neonatologicznym im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim, który jest oddziałem o III stopniu referencyjności opieki neonatologicznej.

Jest pediatrą z 30-letnim doświadczeniem. Najlepiej odnajduje się w stanach nagłych okresu noworodkowego i diagnostyce ultrasonograficznej w pediatrycznych stanach zagrożenia życia.

Jej zainteresowania naukowe obejmują szeroko pojęty problem nieinwazyjnego, względnie mało inwazyjnego monitorowania hemodynamicznego noworodków ze szczególnym uwzględnieniem skrajnych wcześniaków i z ekstremalnie niską masą ciała.

tomasz.tomkalski@pwr.edu.pl

dr n. med. Tomasz Tomkalski, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista endokrynolog

Ordynator Oddziału Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu - Centrum Medycyny Ratunkowej. Ma ponad 30-letnie doświadczenie w diagnostyce ultrasonograficznej z biopsją cienkoigłową tarczycy i przytarczyc. Wykładowca na kursach i warsztatach w dziedzinie ultrasonografii tarczycy.

Aktualnie zajmuje się też tematyką zastosowania sztucznej inteligencji w zakresie endokrynologii. Kolejny obszar zainteresowań to osteoporoza, oraz otyłość i jej powikłania. Członek Sekcji Bariatrii Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości. Szczególnie bliskie są mu tematy związane z farmakoterapią pacjentów po operacjach bariatrycznych.

Wiceprzewodniczący Dolnośląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, członek Polskiego Towarzystwa Tarczycowego, Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, European Thyroid Association i Endocrine Society.

rafal.wyderka@pwr.edu.pl

dr n. med. Rafał Wyderka, lekarz, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista kardiolog, adiunkt

Zastępca lekarza kierującego Oddziałem Kardiologii w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej. Kierownik Pracowni Hemodynamiki, Elektrofizjologii i Elektroterapii Serca.

W pracy klinicznej specjalizuje się głównie w kardiologii interwencyjnej. Wykonuje zabiegi koronarografii, arteriografii, angioplastyki naczyń wieńcowych i obwodowych oraz zabiegi strukturalne. Implantuje stymulatory serca, kardiowertery-defibrylatory, układy resynchronizujące serca. Posiada Certyfikat Operatora Zabiegów Kardiologii Inwazyjnej oraz Certyfikat Eksperta Elektroterapii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

W centrum jego zainteresowań naukowych znajduje się szeroko pojęta diagnostyka i leczenie zawału serca oraz jego powikłań. Jest autorem i współautorem wielu prac z zakresu kariologii publikowanych w renomowanych czasopismach kardiologicznych. Za publikacje dotyczące komórek macierzystych otrzymał 2 nagrody zespołowe Ministra Zdrowia RP w 2005 i 2007 roku.

W latach 2002-2012 pracował w III Klinice Kardiologii Górnośląskiego Ośrodka Kardiologii w Katowicach-Ochojcu i w tym czasie prowadził zajęcia ze studentami Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Jest aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, w tym Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych i Sekcji Zaburzeń Rytmu Serca. W kadencji 2023-2025 pełni funkcję przewodniczącego zarządu Oddziału Wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

anna.zmarzly@pwr.edu.pl

dr n.med. Anna Zmarzły, lekarz, specjalista chorób wewnętrznych, adiunkt dydaktyczny

Pracuje w Ośrodku Żywienia Klinicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznych im J.Gromkowskiego. Wiele lat pracowała na oddziale wewnętrznym , a także konsultowała internistycznie chorych przed leczeniem operacyjnym.

Specjalizuje się w leczeniu żywieniowych. Ma 30-letnie doświadczenie zawodowe. Interesuje się szczególnie schorzeniami wewnętrznymi oraz leczeniem żywieniowym pacjentów nie mogących się odżywiać naturalnie.

Jest członkinią zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego oraz kilku innych towarzystw naukowych. Od kilkunastu lat wykłada na certyfikowanych kursach, konferencjach medycznych oraz studiach podyplomowych dla lekarzy, pielęgniarek, dietetyków i farmaceutów. Jest współautorką standardów, rekomendacji oraz podręczników z zakresu Żywienia Klinicznego.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję