Wydział Medyczny

Zbadają nową metodę leczenia ADHD

Data: 08.11.2024 Kategoria: informacje ogólne, nauka, studenci

<

Badaczki – prof. Joanna Rymaszewska z Katedry Neuronauki Klinicznej i dr inż. Joanna Budzisz z Wydziału Elektrycznego PWr łączą siły w badaniach, które mają wspomóc leczenie pacjentów z zaburzeniami typu ADHD i depresja. 

Prof. Joanna Rymaszewska z Katedry Neuronauki Klinicznej jest psychiatrą z dużym doświadczeniem klinicznym, a dr inż. Joanna Budzisz z Wydziału Elektrycznego PWr już od kilku lat zajmuje się m.in. pracami nad metodą TDCS (ang. transcranial direct current stimulation) czyli techniką nieinwazyjnego i bezpiecznego stymulowania mózgu.
- Psychiatrzy coraz częściej sięgają po nowe technologie – mówi prof. Joanna Rymaszewska. – Początki neurostymulacji to są elektrowstrząsy stosowane już w latach 30. XX wieku. To nadal jest bardzo skuteczna metoda w skrajnie trudnych, lekoopornych stanach psychotycznych i depresyjnych. Ale technologia dziś daje nam nowe możliwości nie tylko wglądu w funkcjonowanie mózgu, ale też metody, które są zupełnie nieinwazyjne, a znacząco wpływają na funkcjonowanie neuronów.
Stymulacja prądem stałym o niskich dawkach – bo o tej metodzie mowa – jest prawie nieinwazyjnym sposobem wykorzystującym prąd stały, aby pobudzić błony neuronów i w ten sposób aktywizować je do działania. - Jest ona stosowana i refundowana w niektórych krajach europejskich np. w leczeniu trudnych przypadków depresji - dodaje prof. Rymaszewska. - Może być stosowana w domu, co znacznie ułatwia życie pacjentom, bo nie muszą się zgłaszać do szpitala, czy przychodni. Nasz projekt to poszukiwanie nowych rozwiązań dla pacjentów zmagających się depresją, czy właśnie z ADHD.

dr_inz_joanna_budzisz-elektryczny.jpg

dr inż. Joanna Budzisz z Wydziału Elektrycznego

Dr inż. Joanna Budzisz z Wydziału Elektrycznego: - Chcemy zbadać, czy metoda TDCS w takim długotrwałym zastosowaniu jest w stanie pomóc osobom z ADHD. Chodzi nam o wspomaganie już istniejących metod np. farmakologicznych. Dzięki neurostymulacji pacjent z ADHD może być bardziej skoncentrowany, spokojniejszy, wyciszony. Będziemy monitorować tych pacjentów i analizować dane, które uzyskamy stosując tę metodę. Współpracowałam już jako elektryk w tym obszarze z terapeutami i wykorzystam moje doświadczenie także w tym projekcie – dodaje.
Badaczki planują wystąpić o dofinansowanie swojego wspólnego projektu. Na razie zamówiony został sprzęt, który będzie wykorzystywany w badaniach.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję