Wydział Medyczny

Polska Akademia Nauk z wizytą na WMed

Data: 09.12.2024 Kategoria: informacje ogólne

Decyzją PAN - po raz pierwszy od długiego czasu, zebranie plenarne komitetu, podsumowujące ostatni rok – odbyło się nie w Warszawie, a właśnie na Politechnice Wrocławskiej. – To ogromne wyróżnienie dla naszej uczelni, wskazujące na uznanie naszych osiągnięć w dyscyplinie inżynieria biomedyczna – podkreśla prof. Halina Podbielska, członkini Komitetu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk, która zorganizowała i prowadziła spotkanie na PWr.

W laboratoriach badawczych WPPT

Na starcie wizyty naukowcy odwiedzili współpracujące z nami laboratoria badawcze Katedry Inżynierii Biomedycznej Wydziału Podstawowych Problemów Techniki oraz nasze pracownie i Centrum Symulacji Medycznej (CSM).W laboratorium prowadzonym przez prof. Martę Kopaczyńską z WPPT członkowie zespołu Mulitiscale Bioimaging Research Group zaprezentowali możliwości badań molekularnych w nanoskali. Prof. Kopaczyńska omówiła badania dynamiki procesów molekularnych za pomocą nanomanipulatora optycznego oraz wysoko-rozdzielczego badania za pomocą mikroskopii sił atomowych. Zwiedzający byli także m.in. w laboratorium zespołu Brain Lab, kierowanym przez prof. Magdalenę Kasprowicz. Zespół zademonstrował, jak nieinwazyjnie badać zmiany hemodynamiki mózgowej przy użyciu przezczaszkowej ultrasonografii dopplerowskiej, funkcjonalnej przezczaszkowej spektroskopii bliskiej podczerwieni i metod fotopletyzmograficznych.
Zespół Przetwarzania Sygnałów Biomedycznych z prof. dr hab. inż. Robertem Iskanderem na czele zaprezentował nowoczesną aparaturę optyczną, którą stosuje się m.in w badaniach nad krótkowzrocznością. 

Wirtualny poród w CSM

W CSM goście mieli okazję obejrzeć nowe sale symulacyjne, które wyglądają niemal identycznie, jak wyposażone sale szpitalne z zaawansowanym sprzętem medycznym. Hitem okazały się gogle VR, w których można się przekonać, czym jest Mixed Reality i odebrać wirtualny poród. O zajęciach z anatomii prawidłowej i narzędziach dydaktycznych wykorzystywanych do nauki tego przedmiotu (preparaty ludzkie formalinowe, preparaty plastynowane, badania obrazowe) opowiadał dr Michał Wróbel z Katedry Nauk Klinicznych Zabiegowych, który właśnie przepytywał studentów I roku kierunku lekarskiego w ramach tzw. szpilek.Członkowie komitetu PAN zachwycili się Pracownią Histologii i Embriologii, która jest wyposażona w jeden z najnowocześniejszych w Europie multimedialnych systemów transmisji obrazu.

Nowe technologie w kardiologii inwazyjnej

W programie wizyty był także wykład dziekana Wydziału Medycznego, dr hab. n. med. Dariusza Jagielskiego, prof. uczelni „Współczesna elektrofizjologia w ujęciu klinicznym”. – Jestem praktykującym kardiologiem od ponad 20 lat – mówił dziekan. – Odkąd pracuję jako elektrofizjolog, technologie zmieniały się na coraz bardziej zaawansowane kilkukrotnie. Dziś już nikt nie wątpi, że nie ma nowoczesnej kardiologii bez technologii.

Podczas spotkania, którego oficjalna część odbyła się w Sali Senatu PWr – oprócz spraw formalnych – naukowcy wybrali nowych członków do swojego grona. W obradach plenarnych uczestniczyli m.in. prof. Dariusz Łydżba, prorektor ds. badań i innowacji, prof. dr inż. Paweł Machnikowski, dziekan WPPT oraz prof. Marek Gzik, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (również członek komitetu PAN).

- Gratuluję Politechnice powołania Wydziału Medycznego - podsumował spotkanie prof. Romuald Będziński z Katedry Inżynierii Biomedycznej Instytutu Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego, członek PAN. - To bardzo potrzebny i jak widać dobrze przygotowany projekt, który będzie w dalszej przyszłości służyć ratowaniu ludzkiego życia i zdrowia. To słuszna idea.

Wizyta PAN-u

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję