Będziemy wspierać edukację uczniów klas biologiczno-chemicznych w VII Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu. Dziś prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej i Leszek Duszyński, dyrektor „siódemki” podpisali umowę o współpracy.
– Politechnika już od dawna rozwija współpracę ze szkołami średnimi, nie tylko z Wrocławia, ale także spoza naszego województwa. Wizyty uczniów na uczelni zdecydowanie uatrakcyjniają naukę i zachęcają młodych ludzi do jej kontynuowania na studiach – mówił w trakcie spotkania prof. Arkadiusz Wójs.
Chemia i medycyna
Patronat nad klasami o profilach ścisłych we wrocławskich liceach ma także Wydział Chemiczny PWr. Współpraca uczelni ze szkołami zakłada wsparcie uczniów objętych rozszerzonym programem z chemii, co oznacza ich udział w zajęciach i wybranych wykładach, ćwiczeniach laboratoryjnych, konferencjach i sympozjach organizowanych przez wydział.
Uczniowie będą mogli także korzystać z czytelni, biblioteki i zasobów cyfrowych oraz liczyć na pomoc pracowników wszystkich wydziałów w zakresie konsultacji naukowych.
Uczniowie prawie jak studenci
Leszek Duszyński, dyrektor VII LO – Cieszę się, że dodatkowo rozpoczynamy współpracę z Wydziałem Medycznym, który znakomicie wpisuje się w profil naszej szkoły – podkreślał. – Udział w wykładach i zajęciach na Politechnice to dla uczniów pewnego rodzaju nobilitacja, bo mogą się poczuć trochę jak studenci. Szeroka współpraca szkół średnich z uczelniami ma długą tradycję, która w naszym kraju była silna jeszcze przed II wojną światową i chciałbym, żebyśmy wspólnie ją rozwijali – dodał.
Liceum Ogólnokształcące nr VII im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przy ul. Kruczej jest znane przede wszystkim z sukcesów swoich uczniów i absolwentów w naukach przyrodniczych i ścisłych. Gros absolwentów liceum z powodzeniem dostaje się na studia medyczne. Obecnie uczy się tutaj ok. 1 500 osób.
Absolwenci na WMed
Prof. Kamil Staniec, prorektor ds. kształcenia zwrócił uwagę, że na nowo otwarty kierunek lekarski na Wydziale Medycznym przyjęto 60 osób z 40 różnych liceów, ale największa grupa, dziewięć osób, to właśnie absolwenci wrocławskiej „siódemki”.