We wtorek na PWr prof. Ferenc Krausz, tegoroczny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki otworzył laboratorium współpracującej z nim grupy badawczej oraz wygłosił otwarty wykład. W Centrum Kongresowym wysłuchało go blisko 600 osób.
Świat elektronów
Światowej sławy węgierski fizyk jest dyrektorem Instytutu Optyki Kwantowej Maxa Plancka w Monachium. W październiku wspólnie z prof. Anne L'Huillier i prof. Pierrem Agostinim zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Uhonorowano ich za utworzenie nowych narzędzi do badania świata elektronów wewnątrz atomów i cząsteczek.
Podczas prelekcji na PWr zorganizowanej w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego prof. Ferenc Krausz opowiadał o impulsach świetlnych w skali attosekundowej i ich zastosowaniu w medycynie.
Z grupą badawczą PWr
7 listopada na Politechnice Wrocławskiej oficjalnie rozpoczęła działalność – w ramach prestiżowego programu Max Planck Partner Group – specjalna grupa badawcza. Kierownikiem specjalizującego się w budowie ultraszybkich laserów zespołu został dr Maciej Kowalczyk z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, który w latach 2020-22 współpracował z prof. Krauszem w Niemczech na stażu podoktorskim.
Próbki krwi w badaniach nowotworowych
– Naszym zadaniem będzie rozwijanie zagadnień związanych z laserami generującymi femtosekundowe impulsy laserowe w zakresie średniej podczerwieni – mówi dr Maciej Kowalczyk. – Skupimy się przede wszystkim na stabilizacji tych źródeł laserowych, aby mogły być wykorzystywane w Max Planck Institute of Quantum Optics do spektroskopowych badań próbek ludzkiej krwi pod kątem diagnostyki chorób nowotworowych.