Wydział Medyczny

Nasze pomysły w finale konkursu Polytechnica Nova!

Data: 28.04.2025 Kategoria: informacje ogólne, nauka, pracownicy, studenci

W finale konkursu Polytechnica Nova 2025 znalazły się aż trzy projekty, w które są zaangażowani naukowcy z naszego wydziału. W sumie znalazło się w nim piętnaście propozycji. Do końca kwietnia ich autorzy muszą przygotować rozszerzone opisy swoich pomysłów. Potem będą prezentacje i głosowanie. Zwycięzców poznamy już 23 maja.

Poniżej prezentujemy projekty naszych finalistów:

Karolina Fila-Pawłowska, prof. Joanna Rymszewska z Katedry Neuronauk Klinicznych we współpracy z naukowcami z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PWr

MIESZKO – Mental Health Information & Effectiv Self-Help-Zero Obstacles to innowacyjny projekt na rzecz zdrowia psychicznego społeczności akademickiej. Katedra Neuronauk Klinicznych Wydziału Medycznego PWr we współpracy z Katedrą Sztucznej Inteligencji Wydziału Informatyki i Telekomunikacji planuje interdyscyplinarny projekt pod nazwą MIESZKO – Mental Health Information & Effective Self-Help.

- Celem projektu jest stworzenie nowoczesnego narzędzia cyfrowego – inteligentnego chatbota, który wspiera zdrowie psychiczne studentów, doktorantów i pracowników uczelni - mówi Karolina Fila-Pawłowska, psycholog. - Chatbot zapewni dostęp do rzetelnej wiedzy psychologicznej, poprowadzi przez sprawdzone ćwiczenia samopomocowe m.in  mindfulness, techniki oddechowe oraz pomaga użytkownikom weryfikować informacje i znaleźć wiarygodne źródła pomocy.

Założenia projektu:

MIESZKO powstaje z myślą o potrzebach młodych dorosłych w środowisku akademickim – osób, które nierzadko zmagają się ze stresem, przeciążeniem informacyjnym, problemami emocjonalnymi czy trudnościami związanymi z neuroróżnorodnością (ADHD, autyzm), seksualnością czy uzależnieniami cyfrowymi. Projekt zakłada m.in. wspieranie zdrowia psychicznego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, rozwój cyfrowych kompetencji w zakresie samoobserwacji i samopomocy, promowanie rzetelnej, weryfikowanej wiedzy z zakresu psychologii psychoedukacji. Użytkownicy mogą zadawać pytania, analizować objawy, monitorować ich natężenie i otrzymywać rekomendacje dotyczące dalszego postępowania – w tym skierowanie do specjalisty wraz z poradami dotyczącymi przygotowania się do wizyty.

3mieszko-fb.png

Projekt będzie realizowany przez zespół naukowców i praktyków z obszaru neuronauk, psychologii, sztucznej inteligencji oraz edukacji. Startuje w konkursie Polytechnica Nova w kategorii społeczność i zrównoważony rozwój. Jego autorami są Karolina Fila-Pawłowska, prof. Joanna Rymaszewska, prof. Tomasz Kajdanowicz, dr hab. inż. Aleksandra Kawala-Sterniuk, prof. uczelni i
dr hab. inż. Maciej Piasecki prof. uczelni (W4).

Jarosław Sowizdraniuk z Katedry Nauk Społecznych i Chorób Infekcyjnych

Nagłe zatrzymanie krążenia to stan, w którym serce człowieka przestaje prawidłowo pracować i nie pompuje krwi. Jedynym skutecznym leczeniem jest wykonanie defibrylacji (AED), czyli użycie energii elektrycznej do zrestartowania chorego serca, co skutkuje przeżyciem pacjentów na poziomie nawet 85%!

- Tak się dzieje, ale musi być spełniony jeden warunek - zaznacza Jarosław Sowizdraniuk, szef Centrum Symulacji Medycznej. - Defibrylacja musi być wykonana w ciągu pierwszych 4 minutOpracowałem projekt, który pomoże spełnić ten warunek.

Jarosław Sowizdraniuk proponuje Tower of LIFE (wieża życia). Projek zakłada zainstalowanie 14 wież z AED na terenie całego kampusu, co sprawi, że wykonanie defibrylacji w pożądanym czasie w końcu będzie realne. Dostęp do urządzeń bez żadnych ograniczeń wesprze aplikacja, która doprowadzi ratujących do najbliższego AED. Innowacyjność projektu polega na tym, że to przechodnie przywołani alarmem z wieży, będą w stanie dostarczyć defibrylator na miejsce zdarzenia w o połowę krótszym czasie niż standardowo. - Bazując na doświadczeniu i umiejętnościach pracowników i studentów Wydziału Medycznego oraz innych przeszkolonych osób, aplikacja powiadomi ich o prowadzonych działaniach i będą mogli niezwłocznie wesprzeć ratujących jeszcze przed przybyciem służb ratunkowych - dodaje ratownik medyczny. 

Prof. Joanna Rymaszewska, dr Dariusz Szarek i Karolina Fila-Pawłowska z Katedry Neuronauk Klinicznych we współpracy z naukowcami z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PWr

CEREBRAINIRS – Cerebrovascular AI-based Neurovascular Imaging using fNIRS – to projekt z kategorii badania i potencjał naukowy. Pomysł koncentruje się na wykorzystaniu narzędzi opartych o sztuczną inteligencję (AI) do monitorowania krążenia krwi u pacjentów z chorobami naczyń mózgowych. Jak informują autorzy – kluczowym elementem tego podejścia jest implementacja nieinwazyjnej metody obrazowania, jaką jest funkcjonalna spektroskopia w bliskiej podczerwieni (fNIRS).

Liderzy projektu zauważają, że zastosowanie AI w analizie danych z fNIRS może znacząco usprawnić i przyspieszyć wykrywanie oraz interpretację wzorców przepływu krwi w mózgu. Dzięki temu możliwe będzie lepsze diagnozowanie, monitorowanie oraz personalizacja leczenia pacjentów z chorobami naczyń mózgowych. W zależności od ilości zgromadzonych danych sztuczna inteligencja może pełnić rolę „drugiej opinii”, wspomagając lekarzy w podejmowaniu decyzji diagnostycznych i terapeutycznych, a także przewidywać możliwe scenariusze rozwoju choroby. Zdaniem twórców to bardzo istotne ponieważ obecny system opieki zdrowotnej jest coraz bardziej obciążony wzrastającą liczbą pacjentów wymagających zaawansowanego leczenia szpitalnego.

Autorzy interdyscyplinarnego projektu to: dr Dariusz Szarek, prof. Joanna Rymaszewska i Karolina Fila Pawłowska oraz dr hab. inż. Aleksandra Kawala-Sterniuk, prof. uczelni i prof. Tomasz Kajdanowicz (W4).

O inicjatywie Polytechnica Nova:

Inicjatywa Polytechnica Nova powstała w 2022 roku. Konkurs ma być sposobem na na rozwój i usprawnienie naszej uczelni. Dzięki niemu - pracownicy, doktoranci i studenci mają szansę na realizowane swoich innowacyjnych pomysłów. W tym roku Polytechnika Nova jest organizowana po raz trzeci. Zgłoszono 30 projektów w trzech kategoriach konkursowych. Jury, któremu przewodniczył prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr wybrało z każdej kategorii po 5 projektów do finałowego etapu.

Głosujemy od 12 do 18 maja!

Zgodnie z programem konkursu -  do końca kwietnia liderzy projektów muszą nadesłać rozszerzone opisy, które na początku maja zaprezentują podczas specjalnych spotkań przed jury i społecznością uczelni. Mają one zawierać charakterystykę działania, lokalizację, kosztorys i harmonogram. Następnie finałowe pomysły oceni społeczność uczelni poprzez głosowanie, które potrwa od 12 do 18 maja. Zwycięskie projekty trzeciej edycji konkursu Polytechnica Nova poznamy do 23 maja. Najlepsze projekty będą realizowane dzięki środkom z funduszu własnego uczelni lub pozyskanym z zewnętrznych źródeł. Dzięki dwóm poprzednim edycjom konkursu odrestaurowana została już sala kinowa DKF „Politechnika” i powstało interdyscyplinarne laboratorium wykorzystującego narzędzia biometryczne Let’s GO.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję