Wydział Medyczny

Mobilne nosze i nowoczesne aplikacje AI dla ratowników GOPR

Data: 09.05.2025 Kategoria: informacje ogólne

Prof. Renata Krzyżyńska, prorektorka ds. współpracy z otoczeniem Politechniki Wrocławskiej i Jakub Koziński, prezes Grupy Karkonoskiej GOPR podpisali w piątek porozumienie o współpracy. – Bardzo się cieszę z tej inicjatywy połączenia działalności GOPR-u z pracą naszych naukowców i najnowszymi technologiami. Znam osobiście ratowników górskich i wiem, ile czasu i zdrowia poświęcają na ratowanie ludzkiego życia – powiedziała prof. Renata Krzyżyńska.

gopr-umowa.jpg

Jakub Koziński z GOPR i prof. Renata Krzyżynska, prorektorka ds. współpracy z otoczeniem

Inicjatorem przedsięwzięcia jest dr n. med. Jakub Szyller, ratownik medyczny z Katedry Nauk Przedklinicznych, Farmakologii i Diagnostyki Medycznej, który zna specyfikę pracy goprowców. – Z prof. Jagielskim, dziekanem WMed uczestniczyliśmy w wielu spotkaniach interdyscyplinarnej, międzywydziałowej grupy roboczej - "projekt GOPR" - opowiada dr Szyller. - Nasze pierwsze projekty dotyczą głównie dziedziny mechaniki i inżynierii, ale w planach są już rozwiązania dotyczące medycyny ratunkowej i ratownictwa medycznego. Chcielibyśmy polepszyć opiekę nad osobami poszkodowanymi w warunkach ekstremalnych. Wymaga to nie tylko specjalnego podejścia, ale także zastosowania innowacyjnych technologii. Działamy tutaj na styku obszaru HealthTech, a to idealnie wpasowuje się w działalność uczelni technicznej - zapewnia dr Szyller.

Inżynierowie już pracują m.in. nad projektem specjalnych mobilnych noszy do transportu pacjentów, które będą lepiej przystosowane do warunków, w jakich jest udzielana pierwsza pomoc. Opracowują także system chroniący baterie zasilające sprzęt do monitorowania funkcji życiowych w niskich temperaturach. - Są to technologie, które bardzo usprawnią na przykład działania w obszarze ratownictwa górskiego, wysokościowego w okresie zimowym – dodaje dr Szyller.

Interdyscyplinarne projekty we współpracy z GOPR-em będą realizować naukowcy z Wydziału Medycznego, Elektrycznego, Mechaniczno-Elektrycznego oraz Informatyki i Telekomunikacji. Opracują m.in. przepływowy ogrzewacz płynów infuzyjnych, system pozwalający na samodzielne poruszanie się ratownika po linie trakcyjnej wyciągu, mechaniczne wsparcie podczas transportu poszkodowanego w noszach, a także aplikację AI rejestrującą słowny przebieg akcji ratowniczej.

Jakub Koziński, prezes Grupy Karkonoskiej GOPR podkreślił, że porozumienie z Politechniką Wrocławską otwiera nowy rozdział współpracy między służbami ratownictwa górskiego, a środowiskiem naukowym i technologicznym. - Mamy zdefiniowane konkretne potrzeby, m.in. moduły do lokalizacji sygnałów GSM, czy narzędzia AI wspierające dyspozytorów. Takie rozwiązania mają szansę powstać, kiedy wiedza akademicka spotka się z praktyką terenu. Dzięki tej umowie będzie to możliwe – mówi Jakub Koziński.

WARTO WIEDZIEĆ, że

Grupa Karkonoska GOPR to jedna z siedmiu regionalnych grup Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, działająca nieprzerwanie od 1952 roku. Zespół tworzy ponad 170 ratowników (w tym 150 ochotników), którzy rocznie prowadzą ponad 800 interwencji ratunkowych i szkoleniowych. Grupa specjalizuje się w działaniach w trudnym terenie – m.in. w ratownictwie ścianowym, lawinowym, narciarskim, jaskiniowym, wodnym i poszukiwawczym. Posiada zespoły z psami ratowniczymi, prowadzi ewakuacje z kolei linowych i współpracuje ze śmigłowcami ratunkowymi.

Poza działalnością operacyjną GK GOPR angażuje się w edukację i profilaktykę oraz aktywnie uczestniczy w projektach międzynarodowych – szczególnie w ramach programów transgranicznych i unijnych (m.in. Interreg). Współpracuje z partnerami z Czech, Niemiec, Austrii, Słowacji i Szwajcarii, rozwijając wspólne standardy ratownicze i organizując międzynarodowe szkolenia.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję