Porozumienie między uczelnią i szpitalem zapowiada utworzenie Kliniki Kardiologii Wydziału Medycznego PWr, w której będą mogli się uczyć nasi studenci. Umowa zakłada także wspólne prowadzenie projektów badawczo-rozwojowych i zajęć dydaktycznych. Zgodnie z jej zapisami Klinika Kardiologii ma rozpocząć działalność w nowym roku akademickim 2025/26. Dodatkowo szpital umożliwi funkcjonowanie na swoim terenie kół naukowych. – Od nowego roku akademickiego będziemy mogli prowadzić w Legnicy badania z zakresu medycyny i technologii medycznych, czyli obszarów interdyscyplinarnych, gdzie medycyna spotyka się z inżynierią – powiedział prof. Arkadiusz Wójs.
W wydarzeniu uczestniczyli również Piotr Borys, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, prof. Waldemar Banasiak, szef Rady Dyscypliny Naukowej – Nauki Medyczne WMed oraz krajowy konsultant w dziedzinie kardiologii, Jarosław Rabczenko, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego odpowiedzialny m.in. za opiekę zdrowotną.
prof. Waldemar Banasiak, kierownik Katedry Nauk Klinicznych Niezabiegowych
– Rozwijamy się i rozszerzamy naszą sieć szpitali partnerskich. Dołączył do nas kolejny ośrodek, z którym podpisaliśmy umowę o współpracy. Wydział Medyczny Politechniki Wrocławskiej stwarza warunki rozwoju naukowego wszystkim lekarzom, którzy chcą się w tej dziedzinie rozwijać. Politechnika jako wielka instytucja akademicka ma do spełnienia także pewną misję społeczną. Jeśli ktoś ma ambicje i wolę zajmować się nauką, to może liczyć na wsparcie naszego wydziału i uczelni – mówił prof. Waldemar Banasiak, szef Katedry Nauk Klinicznych Niezabiegowych Wydziału Medycznego PWr.
W nowej klinice głównymi specjalistami będą - dr hab. Adrian Włodarczak, prof. uczelni i dr hab. Piotr Rola, prof. uczelni, obaj z Katedry Nauk Klinicznych Niezabiegowych.– Wprowadzenie edukacji akademickiej bezpośrednio w strukturę szpitala w Legnicy wiąże się z kształceniem deficytowych kadr medycznych. Liczymy, że w przyszłości może się to przełożyć na pozyskanie nowych, młodych pracowników do naszego zespołu – mówi prof. Rola.
Szpital w Legnicy otworzył uroczyście w piątek Dolnośląskie Centrum Sercowo-Naczyniowe im. prof. Mariana Zembali. Środki na jego otwarcie w wysokości 11 mln zł przekazały władze województwa dolnośląskiego i Fundacja KGHM. Za tę kwotę zakupiono dwa nowoczesne angiografy z aparatami USG oraz przeprowadzono niezbędną adaptację i przebudowę pomieszczeń.Otwarcie centrum pozwoli także m.in. na prowadzenie badań klinicznych, ułatwi nawiązywanie współpracy z innymi, krajowymi i zagranicznymi ośrodkami klinicznymi oraz usprawnieni proces kształcenia kadry medycznej.
zdjęcia: archiwum WSS w Legnicy
– Obie jednostki powstają w odpowiedzi na wyzwania współczesnej medycyny, jakimi są rosnący problem chorób sercowo-naczyniowych oraz ograniczony dostęp pacjentów do kompleksowych, wysokospecjalistycznych procedur łączących specjalistów – kardiologów inwazyjnych, kardiologów zachowawczych, angiologów i chirurgów naczyniowych – tłumaczy dyrektor szpitala Maciej Leszkowicz.
WARTO WIEDZIEĆ
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy to kolejny ośrodek z Dolnego Śląska, z którym Politechnika podpisała porozumienie o współpracy. W grudniu 2022 roku - w ramach tworzenia Wydziału Medycznego – władze uczelni zawarły umowy z ośmioma wrocławskimi szpitalami oraz ośrodkami medycznymi. W lutym 2024 r. dołączyło do nich Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze, a w sierpniu Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu.