Konferencja naukowa „Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w systemie opieki koordynowanej. Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?” zgromadziła specjalistów różnych dziedzin, którzy pracują z dziećmi i młodymi ludźmi. Prelegentami byli nie tylko psychiatrzy i psycholodzy, ale także nauczyciele, pedagodzy, dyrektorzy poradni psychologiczno-pedagogicznych, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych.
Dr hab. Dariusz Jagielski, prof. uczelni, dziekan Wydziału Medycznego: - To pierwsze wydarzenie naukowe, które jako nowy wydział objęliśmy patronatem - powiedział witając jego uczestników. - Mam nadzieję na dalszą współpracę. Temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży jest dziś niezwykle aktualny. To dobrze, że chcemy się nad tym pochylić. Sam mogę odnieść się niestety do drasmatycznej historii rodzinnej.
dr Aleksandra Lewandowska, krajowa konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży rozpoczęła konferencję od niepokojących danych statystycznych: - Liczba dzieci i bardzo młodych ludzi, którzy mają incydenty depresyjne i lękowe od kilku lat wzrasta - mówiła podczas swojego wykładu. - Niestety zanotowaliśmy także wzrost prób samobójczych wśród najmłodszych Polaków. Nie można jednoznacznie powiedzieć, że głównym "winowajcą" była pandemia. Te liczby rosły już od jakiegoś czasu przed wybuchem pandemii.
Suicydolog z Katedry Psychologii Klinicznej i Zdrowia Uniwersytetu SWPS przedstawiła najczęstrze symptomy, które mogą pojawić się u młodych ludzi, którzy planują targnąć się na własne życie. O skutecznym wspieraniu uczniów i roli szkoły w procesie wychowaczym i opiekuńczym mówili także nauczyciele - m.in Katarzyna Osieleniec-Moszczyńska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 73 we Wrocławiu w wykładzie o znaczącym tytule "Czas to miłość".
Konferencja miała na celu stworzenie przestrzeni do dyskusji nad kształtem opieki koordynowanej w kontekście zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, rozszerzonej o wymiar społeczny i edukacyjny. Wydarzenie stanowiło platformę wymiany doświadczeń i poglądów specjalistów pracujących z dziećmi i młodzieżą na temat aktualnych wyzwań i sposobów ich rozwiązywania.
Organizatorem wydarzenia był nasz szpital partnerski - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego, który posiada oddziały pediatryczne i oddziały psychiatrii dziecięcej. Gros prelegentów to właśnie lekarze tych oddziałów. Konferencję poprowadził dr Dominik Krzyżanowski, prof. PWr, dyrektor WSS im. J. Gromkowskiego.
Projekt sfinansował Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Wydarzenie zostało objęte patronatem Dziekana Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej.