Z naszego Wydziału Medycznego w projekt zaangażowana jest prof. Joanna Rymaszewska, psychiatra z wieloletnim doświadczeniem naukowym i klinicznym, kierownik Katedry Neuronauki Klinicznej. Naukowcy goszczą na Politechnice Wrocławskiej od 20 do 22 maja.
Koktajl naukowo-kulturowy
Konferencja poświęcona jest m.in. wykorzystaniu nowoczesnych technologii w diagnozowaniu, leczeniu i rehabilitacji osób z otępieniem, ale eksperci poruszają także aspekty etyczne dotyczące ich praw, autonomii czy stopnia niezależności.
Naukowcy zrzeszeni w sieci Cost Action „Ethics in Dementia” o akronimie EDEM to specjaliści różnych dziedzin: psychiatrzy, farmakolodzy, psycholodzy, pielęgniarki, socjolodzy, ale także prawnicy, filozofowie, etycy, czy nawet znawcy literatury, którzy są jednocześnie gerontologami.
Prof. Joanna Rymaszewska, psychiatra, kierownik Katedry Neuronauki Klinicznej na Wydziale Medycznym PWr: - Mamy bardzo różny „background” i dorobek zawodowy, patrzymy na zagadnienia etyczne i potrzeby chorych z różnych perspektyw – mówi o uczestnikach konferencji. – Są wśród nas osoby z wielu krajów europejskich, a także pochodzące z różnych stron świata – Argentyny czy Ekwadoru, które mieszkają i pracują naukowo w Europie. To grono specjalistów zajmujących się aspektami etycznymi diagnostyki, leczenia, rehabilitacji pacjentów z chorobą otępienną, ich bliskich i opiekunów. Są wśród nas prof. inż. Isabel Machado Alexandre z Uniwersytetu Technicznego w Lizbonie, prof. Hilde Thygesen z Oslo Metropolitan University, czy prof. filozofii Bert Gordijn z Dublin City University, z którymi dyskutujemy nad możliwościami i ograniczeniami, także etycznymi zastosowania nowych technologii w opiece nad chorymi z otępieniem. Debatujemy też nad brakami w edukacji społecznej oraz edukacji profesjonalistów ochrony zdrowia, lekarzy, pielęgniarek, opiekunów medycznych, rozważając, gdzie leży granica autonomii i bezpieczeństwa chorych. To jest naprawdę niezły koktajl – poglądów, opinii i doświadczeń – dodaje. – Naszym celem jest ocena na ile jesteśmy w stanie nadążyć za technologiami i potrzebami tych osób żyjących w Polsce, Hiszpanii czy Albanii oraz wypracować rozwiązania pomocne w tym, by jak najdłużej osoby z demencją mogły funkcjonować w swoim naturalnym środowisku – w domu.
Pół miliona Polaków z demencją?
W sieci naukowców „Ethics in Dementia” jest 5 grup roboczych. Jedna z nich zajmuje się analizą już istniejących rozwiązań systemowych, jakie stosują kraje europejskie. - W Polsce, jako jednym z nielicznych już krajów Europy, brakuje narodowej strategii, która regulowałaby sytuację osób z otępieniem, choć od lat podejmowane są wysiłki by ją uchwalić i zaimplementować – podkreśla prof. Joanna Rymaszewska. - Szacuje się, że mamy około pół mln osób z demencją. Ta liczba będzie rosła, bo się starzejemy i coraz dłużej żyjemy. Coraz lepiej dbają o nas kardiolodzy, czy onkolodzy, zatem żyjemy dłużej i w tym czasie rośnie ryzyko ujawniania się objawów chorób neurodegeneracyjnych, których nie jesteśmy w stanie wcześniej wychwycić. Ten problem będzie dotyczył wielu z nas i naszych bliskich. Mam nadzieję, że nasze rekomendacje uda się przedstawić decydentom i zaowocują opracowaniem skutecznych rozwiązań także w Polsce.
Warto wiedzieć:
Objawy otępienne występują m.in w przebiegu choroby Alzheimera, Parkinsona, czy innych schorzeń neurodegeneracyjnych przewlekłych. Dotyczą także pacjentów po udarach i z chorobą miażdżycową. Warsztaty i wykłady w ramach Cost Action „Ethics in Dementia” potrwają na Politechnice Wrocławskiej trzy dni.