Sieć naukowców Cost Action „Ethics in Dementia” EDEM (z ang. Etyka w demencji”) spotka się już w poniedziałek w budynku H-14 na terenie kampusu Politechniki.
Od 20 do 22 maja w ramach EDEM – naukowcy różnych dziedzin - psychiatrzy, psychologowie, neurolodzy, pielęgniarki, a nawet filozofowie i etycy będą debatować na temat różnych aspektów związanych z pacjentami, u których zdiagnozowano chorobę otępienną. – Nasze badania i wymiana doświadczeń dotyczą np. kwestii zgód pacjentów, ich autonomii i praw, stopnia niezależności etc. – opowiada prof. Joanna Rymaszewska, psychiatra, kierownik Katedry Neuronauki Klinicznej na WMed. – Ale także, co dla nas jest bardzo ważne z perspektywy Politechniki – będziemy mówić o wykorzystaniu nowoczesnych technologii w diagnozowaniu, leczeniu i rehabilitacji osób z otępieniem.
Prof. Rymaszewska organizuje na Wydziale Medycznym, spotkanie interdyscyplinarnej grupy naukowców oraz teamu zarządzającego EDEM (Core Group) z całej Europy. W programie wydarzenia jest dwudniowa „Training school”, w której ma wziąć udział ponad 30 uczestników. Spotkania będą odbywały się w bud. H-14 na terenie kampusu.
Głównym celem akcji “Etyka w demencji” jest zmniejszenie wypalenia zawodowego i niepokoju moralnego wśród opiekunów osób cierpiących na to schorzenie oraz promowanie godności, autonomii i jakości życia chorych z demencją. Stopniowa utrata funkcji poznawczych u osób z demencją komplikuje zachowanie autonomii i sprawczości oraz powoduje szereg dylematów etycznych związanych z opieką.
Na stronie EDEM znajduje się szerszy opis projektu: https://ethicsindementia.org/