Dzień Medycyny na PWr rozpoczęły wykłady prof. Dariusza Jagielskiego, dziekana Wydziału Medycznego i prof. Joanny Bladowskiej, neuroradiologa z Katedry Nauk Przedklinicznych, Farmakologii i Diagnostyki Medycznej.
W hallu budynku C-13 (serowiec) ustawiły się stanowiska studenckich kół naukowych. Działamy dopiero od roku, a nasi studenci zdążyli założyć już 5 kół naukowych - chirurgiczne, ortopedyczne, obrazowania sercowo-naczyniowego, kardiologiczne oraz medycyny sądowej i toksykologii.
Kandydaci na kierunek lekarski mieli okazję poobserwować, jak wykonuje się USG serca, tętnic, czy stawu kolanowego, poćwiczyć na trenażerach techniki laparoskopowe, czy zatamować krwotok - oczywiście w warunkach symulowanych. Pracownicy naszego Centrum Symulacji Medycznej prezentowali także Mixed Reality czyli np. odbieranie porodu w specjalnych goglach VR.
Na pytania licealistów odpowiadali nasi wykładowcy - prof. Joanna Bladowska, prof. Dorota Zyśko, która monitorowała wykonywanie badań USG przez studentów, prof. Mariusz Chabowski, opiekun chirurgicznego koła naukowego i Jarosław Sowizdraniuk, szef Centrum Symulacji Medycznej WMed.
- Chciałabym studiować medycnę na uczelni, która zapewnia kontakt z zaawansowanym sprzętem - powiedziała nam Agnieszka, uczennica jednego z wrocławkich liceów. - Interesuję się radiologią, a słyszałam, że na Politechnice już w I semestrze studenci mogą poćwiczyć różne techniki diagnostyczne, mają dostęp do USG, stołów anatomicznych.
Dział Rekrutacji PWr zanotował już ponad 600 zgłoszeń na kierunek lekarski (rekrutacja trwa od poniedziałku 9 września). W tym roku akademickim przyznano nam 40 miejsc na pierwszym roku. Władze uczelni - m.in ze względu na tak duże zainteresowanie medycyną - czynią starania, aby ministerstwo zwiększyło nam limit przyjęć na kierunek lekarski.