Pomysłodawcą i współorganizatorem wydarzenia jest dr n. med. Michał Wróbel, urolog z Katedry Nauk Klinicznych Zabiegowych Wydziału Medycznego. – „Cóż wiemy o miłości? Nic albo prawie nic..” – dr Michał Wróbel cytuje znany utwór Skaldów, zespołu z lat 70. – Dlatego postanowiliśmy przynajmniej spróbować znaleźć odpowiedź na pytanie: czym jest miłość? Jesteśmy w końcu na Politechnice, najbardziej interdyscyplinarnej uczelni we Wrocławiu, a może nawet w Polsce i nie możemy ograniczać się do definicji podręcznika psychologii, który mówi, że miłość to emocja – dodaje.
Ideą konferencji jest przedstawienie tematu miłości z różnych, nawet najbardziej odległych sobie perspektyw naukowych. Wśród wykładowców znaleźli się więc: lekarz urolog, kardiolog, endokrynolog, wenerolog, psychiatra, antropolog, epidemiolog, herstoryczka i queerstoryczka, informatyk oraz ojciec franciszkanin. - Odpowiemy na pytanie, czym jest miłość znacznie szerzej, z różnych punktów widzenia – zapowiada dr Wróbel. – To nie tylko zakochanie i seks. Języki klasyczne miały kilka określeń na „miłość” – amor, agape, caritas. A przecież jest jeszcze miłość rodziców do dzieci, miłość braterska i siostrzana, miłość platoniczna, czy też do wszelkiego stworzenia i w końcu miłość do ojczyzny.
W komitecie naukowym konferencji są m.in. prof. Joanna Rymaszewska, prof. Joanna Bladowska, dr hab. Dariusz Jagielski, prof. uczelni, prof. Sławomir Kozieł, prof. Tomasz Sozański, dr Ireneusz Skawina, dr Zenona Jabłońska, dr Michał Wróbel i dr Tomasz Tomkalski z Wydziału Medycznego PWr, a także prof. Przemysław Kazienko z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PWr. Konferencję objął patronatem honorowym prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Zapraszamy całą społeczność uczelni, wszystkich zainteresowanych miłością.
dr n. med. Michał Wróbel - specjalista urolog, FEBU. Na co dzień pracuje na Oddziale Urologii i Onkologii Urologicznej szpitala im. Marciniaka oraz w szpitalu EMC we Wrocławiu. Na Wydziale Medycznym prowadzi zajęcia z anatomii prawidłowej i klinicznej. Autor i współautor 79 artykułów naukowych oraz rozdziałów w książkach. Członek Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU) oraz Polskiego Towarzystwa Urologicznego (PTU).
aczm
Data: 14.02.25, godz. 12:00 – 17:00
Miejsce: sala konferencyjna w budynku D-20, ul. Janiszewskiego 8 (kampus PWr)