Elektroradiologia łączy kompetencje z dziedziny nauk medycznych, nowoczesnych technologii diagnostyczno-terapeutycznych i informatycznych, inżynierii oraz fizyki medycznej. Elektroradiolodzy pracują dziś w interdyscyplinarnych zespołach medycznych - biorą udział w procesie diagnostyki i leczenia pacjentów. Absolwenci naszego kierunku będą praktycznie przygotowani do samodzielnego wykonywania badań z zakresu diagnostyki obrazowej przy użyciu najnowocześniejszych technologii medycznych. Nowy kierunek polecamy osobom, które szczególnie interesują się technologiami w medycynie, a w pracy zawodowej chcą połączyć wiedzę medyczną z umiejętnościami inżynierskimi.
– Elektroradiologia uznawana jest za jeden z zawodów przyszłości. Znajduje się już w ofercie kilku polskich uczelni, ale tylko u nas jej ukończenie gwarantuje uzyskanie tytułu inżyniera. To coś unikatowego i duży atut na rynku pracy – mówi dr inż. Iwona Hołowacz, prof. uczelni, prodziekan ds. studenckich i dydaktyki na WMed. – Dlatego 60 osób, które od października zaczną u nas naukę, będzie nie tylko prawdziwymi pionierami, ale też wyjątkowymi specjalistami z zakresu inżynierii, medycyny i nowoczesnej diagnostyki – dodaje.
dr inż. Iwona Hołowacz, prof. uczelni, prodziekan ds. studenckich i dydaktyki WMed
Aktualnie niemal każda dziedzina medyczna wymaga wsparcia radiologii i diagnostyki obrazowej. – Żaden szpital nie jest w stanie bez nich funkcjonować – opowiada prof. Joanna Bladowska, neuroradiolog z Katedry Nauk Przedklinicznych, Farmakologii i Diagnostyki MMed. – Nieustanny rozwój technologii w zakresie radiologii i radioterapii oraz coraz częstsze wykorzystanie sztucznej inteligencji, sprawiają, że w placówkach medycznych zapotrzebowanie na wykwalifikowanych elektroradiologów jest ogromne.
prof. Joanna Bladowska, neuroradiolog
Zawód, który wymaga precyzji i empatii
Elektroradiolog jest odpowiedzialny za prawidłowe wykonanie badań diagnostycznych, co często jest kluczowe dla dalszych decyzji lekarskich dotyczących postępowania z chorym. Zawód ten wymaga od wykonujących go osób precyzji, wiedzy i umiejętności obsługi zaawansowanego technologicznie sprzętu. – Ale nie tylko. Bardzo ważna jest także umiejętność rozmowy z pacjentem, cierpliwość i empatia – dodaje prof. Bladowska. – W programie studiów ujęliśmy nie tylko podstawy psychologii, co jest dziś standardem, ale też naukę języka migowego, żeby ułatwić elektroradiologom kontakt z pacjentami z różnymi niepełnosprawnościami.
Elektroradiolodzy mają do czynienia z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie diagnostyki obrazowej i różnymi formami leczenia, co sprawia, że ich praca jest dynamiczna i pozwala na ciągły rozwój. – A wraz z rosnącą liczbą zachorowań na choroby przewlekłe i cywilizacyjne wzrasta zapotrzebowanie na dobrej jakości diagnostykę obrazową – uważa prof. Iwona Hołowacz. Dlatego dziś niezbędni są specjaliści z tej dziedziny i stąd też decyzja o wprowadzeniu regulacji prawnych umożliwiających wykonywanie tego zawodu w Polsce.
Zajęcia praktyczne od I roku
Program kształcenia na nowym kierunku obejmuje m.in. praktyczne zajęcia w szpitalach i pracowniach diagnostycznych. Zapewniamy także dostęp do najnowszych technologii obrazowania medycznego. Zajęcia już od I roku studiów będą prowadzone w nowoczesnych, dobrze wyposażonych laboratoriach dysponujących niezbędną aparaturą – np. w Centrum Symulacji Medycznej WMed. - Warto podkreślić, że będziemy kształcić w maksymalnie 6-osobowych grupach ćwiczeniowo-klinicznych - dodaje prof. Joanna Bladowska, autorka programu dla nowego kierunku na WMed. - Pozwoli to na bezpośrednią interakcję student-prowadzący-pacjent. W programie jest też m.in. nauka interpretacji wyników badań obrazowych.
Praktyki będą odbywały się we współpracujących z naszą uczelnią szpitalach partnerskich i centrach diagnostycznych z Wrocławia i Dolnego Śląska. -
Szybsza nauka dzięki AI
Studia na kierunku elektroradiologia to połączenie podstawowego programu nauczania z szeroką i nowoczesną wiedzą techniczną. To sprawia, że absolwenci kierunku nie tylko zdobędą kompetencje medyczne, ale także umiejętności praktyczne z zakresu obsługi nowoczesnych technik diagnostycznych, takich jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy radiografia cyfrowa. W programie studiów znalazły się także zajęcia z wykorzystywania sztucznej inteligencji w analizie i przetwarzaniu obrazów medycznych. – Dzięki AI uczymy się szybciej i skuteczniej interpretować dane z tomografii, rezonansu czy RTG – zauważa prof. Hołowacz. – A jest to wiedza, którą szczególnie cenią pracodawcy. Studenci elektroradiologii mogę później specjalizować się w takich dziedzinach, jak radioterapia, medycyna nuklearna, elektrofizjologia czy ultrasonografia.
Praca
Absolwenci elektroradiologii mogą być zatrudniani w dużych, pełnoprofilowych zakładach radiologii i diagnostyki obrazowej, zakładach radioterapii (ośrodki onkologiczne), pracowniach medycyny nuklearnej, fizjologii klinicznej, elektrokardiografii i informatyki medycznej oraz w prywatnych centrach diagnostycznych, startupach medtech i firmach produkujących/serwisujących aparaturę medyczną. – Tacy specjaliści mogą także brać udział udział w tzw. eksperymentach medycznych i badaniach klinicznych dotyczących wykorzystania nowych technologii w diagnostyce i terapii – dodaje prof. Hołowacz.
Rekrutacja wystartuje w czerwcu
– Zapraszamy absolwentów liceów i techników, którzy mają zamiłowanie do biologii i fizyki, a także uzyskali dobre wyniki maturalne z tych przedmiotów – wyjaśnia prof. Hołowacz. – Warto interesować się nowoczesnymi technologiami, lubić pracę z ludźmi i chcieć mieć realny wpływ na zdrowie pacjentów. Ponadto przydadzą się też umiejętności logicznego i analitycznego myślenia oraz motywacja do zrozumienia wiedzy ogólnej z zakresu nauk medycznych i fizycznych, naukowych podstaw budowy i funkcjonowania aparatury diagnostycznej, zasad bezpieczeństwa i ochrony radiologicznej oraz sposobu przygotowania pacjenta do badań.
W sumie na kierunku elektroradiologia na Wydziale Medycznym PWr będzie 60 wolnych miejsc. Kształcenie będzie prowadzone wspólnie z Wydziałem Podstawowych Problemów Techniki, w szczególności z Katedrą Inżynierii Biomedycznej.