YOUR BROWSER IS OUT-OF-DATE.

We have detected that you are using an outdated browser. Our service may not work properly for you. We recommend upgrading or switching to another browser.

Sign in

 

Faculty of Medicine

Sale niskiej wierności (low-fidelity simulation)

Symulacja niskiej wierności to ćwiczenia z wykorzystaniem sprzętu medycznego oraz trenażerów/symulatorów. Sprzęt ma pomagać w osiągnięciu sprawności manualnej i zdobywaniu konkretnej umiejętności np. nauka wkłucia dożylnego lub zakładania obwodowego dostępu naczyniowego. W symulacji wykorzystywany jest sprzęt edukacyjny – m.in. trenażery służące do nauki prostych umiejętności, a także symulatory pacjenta możliwie wiernie naśladujące człowieka oraz jego zachowania i reakcje.

  • Sala symulacji z zakresu BLS (Basic Life Support) - umożliwia przeprowadzenie zajęć praktycznych z zakresu podstawowej resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz udzielenia pierwszej pomocy. Sala wyposażona jest w fantomy reanimacyjne w różnym przedziale wiekowym: niemowlę, dziecko, dorosły. Wyniki ćwiczeń są zapisywane w celu porównania i sprawdzenia rozwoju kompetencji w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) w czasie. Dodatkowo fantomy pozwalają na doskonalenie techniki usuwania ciała obcego z dróg oddechowych. Przystosowane są także do pracy z defibrylatorami treningowymi AED (Automated External Defibrillator) , które również znajdują się w sali. Zaopatrzenie pracowni w deski ortopedyczne i  plecak ratowniczy, pozwala studentom na zdobycie praktycznych umiejętności w ocenie ogólnego stanu pacjenta, postępowaniu w przypadku urazów, usztywnianiu złamań, zaopatrywaniu ran oraz przygotowaniu pacjenta do transportu.
  • Sala symulacji z zakresu ALS (Advanced Life Support) - przeznaczona jest do prowadzenia zajęć z zakresu udzielania pierwszej pomocy i prowadzenia zaawansowanych czynności resuscytacji krążeniowo-oddechowej zgodnie z algorytmem ALS. Wyposażenie pracowni w defibrylator kliniczny (manualny) daje studentom możliwość  nabycia praktycznych umiejętności w jego prawidłowej obsłudze i użyciu – zastosowaniu defibrylacji, kardiowersji i przezskórnej stymulacji rytmu serca. W sali ALS znajduje się zaawansowany fantom ALS osoby dorosłej, który umożliwia przeprowadzanie scenariuszy klinicznych sprawdzające umiejętności, wiedzę oraz myślenie krytyczne symulując realne zdarzenia. Postępowanie obejmuje działania w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. Studenci mogą wykorzystać przy tym: defibrylator, drobny sprzęt medyczny do udrożnienia dróg oddechowych, kardiomonitor w celu monitorowania pracy serca i innych parametrów życiowych oraz zastosować dożylną podaż płynów i leków.
  • Sala badania fizykalnego – służy do nauki umiejętności badań fizykalnych, nauki przeprowadzania wywiadu z pacjentem, czy komunikacji z rodziną pacjenta. Sala jest wyposażona w trenażery do osłuchiwania pacjenta, trenażery do badania oka i ucha oraz brzucha, a także wszelki drobny sprzęt medyczny niezbędny do wykonania badania fizykalnego.
Politechnika Wrocławska © 2025