Wydział Medyczny

Wydział Medyczny PWr liderem dużego eksperymentu badawczego

Data: 06.11.2024 Kategoria: nauka, pracownicy, studenci

W zespole naukowo-badawczym znaleźli się także prof. Dorota Zyśko, prof. Waldemar Banasiak, prof. Adrian Doroszko z Wydziału Medycznego oraz dr Krystian Josiak i dr Bruno Hrymniak z 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego. Głównym badaczem będzie dr Przemysław Skoczyński, kardiolog, elektrofizjolog. Projekt PWr i 4. Szpitala Wojskowego otrzymał 110 punktów i ponad 14 mln zł dofinansowania z Agencji Badań Medycznych.

Eksperyment badawczy dotyczy poszukiwania nowych, skuteczniejszych metod leczenia migotania przedsionków (AF), które jest najczęściej występującym zaburzeniem rytmu serca i wiąże się dużym ryzykiem powikłań i zwiększoną śmiertelnością. W związku z rosnącą średnią długością życia spodziewany jest nawet 4-krotny wzrost występowania tej arytmii. – Badacze będą zajmować się oceną skuteczności i bezpieczeństwa leczenia migotania przedsionków (czyli utrzymania rytmu zatokowego) z zastosowaniem zabiegu przezcewnikowej izolacji żył płucnych rozszerzonego o kardioneuroablację – mówi dr hab. Dariusz Jagielski, prof. uczelni, kierownik merytoryczny projektu. - Każda z dotychczas dostępnych technik izolacji żył płucnych jest obarczona ryzykiem nawrotu choroby, jednak dopełniona o kardioneuroablację może być bardziej skuteczna – dodaje.

prof_dariusz_jagielski-zabieg1.jpg

dr hab. Dariusz Jagielski, prof. uczelni i lek. Bartosz Biel w Pracowni Elektrofizjologii

Dodatkowym celem badania będzie opracowanie algorytmu oceny śródzabiegowej skuteczności kardioneuromodulacji przywspółczulnej. – W naszym badaniu będzie szeroko stosowana technologia zdalnego monitorowania pacjentów, co znacznie podniesie bezpieczeństwo i jakość eksperymentu – wyjaśnia dr Przemysław Skoczyński, główny badacz z 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego. Jako lider projektu Politechnika będzie odpowiedzialna za zarządzanie, promowanie i upowszechnianie wyników eksperymentu badawczego. Część kliniczna będzie prowadzona głównie w Ośrodku Chorób Serca 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką we Wrocławiu.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję