Wydział Medyczny

Prof. Joanna Rymaszewska wśród 30 kreatywnych wrocławian!

Data: 17.04.2025 Kategoria: informacje ogólne

Ranking 30 kreatywnych Wrocławia 2025 ogłosił portal miejski wroclaw.pl. Wydarzenie jest cykliczne. Organizatorzy wrócili do jego formuły po kilku latach przerwy. Laureatami „30 Kreatywnych Wrocławia” zostają artyści, naukowcy, lekarze, społecznicy, biznesmeni, założyciele firm i start-upów, którzy dzięki swoim pasjom, talentom i innowacyjnym pomysłom rozsławiają Wrocław w całej Polsce i poza jej granicami. Jury wybierało laureatów spośród kandydatur zgłoszonych przez czytelników portalu. W tej edycji wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń – ponad 300.

prof_joanna_rymaszewska-kreatywni-grupowe.jpg

Gala "Kreatywni Wrocławia" w Teatrze Muzycznym Capitol

Prof. Joanna Rymaszewska jest znaną wrocławską psychiatrą. Na WMed pracuje od 2023 roku. Kieruje Katedrą Neuronauk Klinicznych. Jej największą pasją naukową jest zdrowie mózgu. Pracuje w interdyscyplinarnych zespołach badawczych - bada m.in. metody neurostymulacji mózgu oraz problemy psychiczne dotykające osoby starsze. Jury szczególnie wyróżniło jej wkład w powstanie Dziennego Domu Pomocy „Na Ciepłej” – dla osób z demencją i ich rodzin. – To miejsce magiczne. Tutaj osoby starsze z chorobami otępiennymi mogą miło i aktywnie spędzić czas – mówi laureatka nagrody. – Biorą udział w terapii, która ich aktywizuje: mają zajęcia z fizjoterapeutą, z muzykologiem, psychologiem i różnego typu warsztaty. Cieszę się, że moje zainteresowania naukowe i projekty badawcze mają wpływ na codzienne życie tych osób.

Na początku Dzienny Dom Pomocy „Na Ciepłej” był częścią projektu unijnego, ale dzięki współpracy prof. Rymaszewskiej z ówczesnym Departamentem Spraw Społecznych – udało się stworzyć miejsce, które służy pacjentom już 10 lat.

Obejrzyjcie film o projekcie:

Prof. Joanna Rymaszewska realizuje różne projekty międzynarodowe: europejskie programy ramowe m.in EDEN, EUNOMIA, DEMOBinc (badacz), JPND: MEETINGDEM, SHARED, COGNISANCE (lider krajowy). Jest autorką ponad 410 publikacji naukowych, podręczników o zaburzeniach psychicznych w chorobach somatycznych, psychiatrii konsultacyjnej, prac o metodach neurostymulacji mózgu i otępień. Organizuje co roku  we Wrocławiu konferencję „Psychiatria - Dialogi interdyscyplinarne”, która integruje środowisko psychiatrów nie tylko z Wrocławia i Dolnego Śląska.

Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Za najcenniejszy uważa zaszczytny tytuł „Aktywny w walce z depresją” przyznany przez Stowarzyszenie „Aktywnie przeciwko depresji”. Była też „Wrocławianką Roku 2022” w kategorii naukowo-badawczej.

Warto wiedzieć, że wśród laureatów tegorocznej edycji „Kreatywni Wrocławia” w tej samej kategorii: nauka/technologia - znalazła się także prof. Małgorzata Chorowska z Wydziału Architektury PWr oraz studenci z koła naukowego „Rapid Troopers” z Wydziału Mechanicznego.

Wielkie gratulacje dla Pani Profesor i wszystkich laureatów z PWr!

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję