Największa inwestycja Politechniki Wrocławskiej ostatnich lat, powstanie przy skrzyżowaniu ul. Smoluchowskiego i Wybrzeża Wyspiańskiego. Dziewięciokondygnacyjny budynek o powierzchni ponad 14 tys. mkw. stanie w miejscu dawnej stołówki studenckiej.
Prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki podczas ogłoszenia wyników konkursu zaznaczył, że każdy liczący się uniwersytet na świecie ma w swoich strukturach medycynę, ale medycyna na wysokim poziomie jest zawsze tam, gdzie łączy się z inżynierią. Tak dzieje się w Oxford, Cambridge, Imperial College w Londynie, czy Politechnice Monachijskiej (TUM). – Dlatego na Politechnice Wrocławskiej otworzyliśmy Wydział Medyczny, na którym lekarze ściśle współpracują z inżynierami – mówił prof. Arkadiusz Wójs. - Medycyna potrzebuje dużo przestrzeni, dlatego potrzebowaliśmy budynku, w którym taka kooperacja będzie możliwa. HealthTech Synergy Hub jest symbolem tego, jak zmienia się nasza uczelnia.
HTSH ma stanąć przy skrzyżowaniu ulic Smoluchowskiego i Wybrzeża Wyspiańskiego
W budynku HTSH znajdą się m.in. nowoczesne laboratoria i sale dydaktyczne wraz z Collegium Anatomicum, pracownie i centra naukowe prowadzące zarówno badania stricte medyczne, jak i w interdyscyplinarnym obszarze med-tech, m.in. centrum obrazowania medycznego oraz biobank. W planach są także gabinety Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK), z których korzystać będą mogli mieszkańcy całego Dolnego Śląska, zakwalifikowani do programu badań klinicznych.
28 projektów w konkursie architektonicznym
Konkurs na projekt architektoniczny nowego budynku był prowadzony we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP). Konkurencja była duża, bo do I etapu pracownie zgłosiły aż 28 projektów – w finale znalazło się 5.
I nagrodę sąd konkursowy przyznał projektowi przygotowanemu przez Vaillo Irigaray y Asociados z Hiszpanii i Interplay Architects z Warszawy. Założycielami firmy są Alicja Kubicka i Borja Martinez, m.in autorzy zwycięskiego projektu pawilonu Polski na EXPO 2025 w Osace.
Makieta konkursowa HTSH
– Zwycięski projekt w sposób najpełniejszy odpowiedział na zadania postawione w konkursie i najlepiej rozwiązał niezwykle skomplikowaną szaradę funkcjonalno-przestrzenną, jaka została postawiona przez uczestnikami – podkreślał Zbigniew Maćków, znany wrocławski architekt, autor wielu cenionych projektów oraz członek sądu konkursowego.
Autorzy koncepcji otrzymali nagrodę w wysokości 110 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Przyznano również nagrody za drugie i trzecie miejsce (odpowiednio 90 i 70 tys. zł) oraz dwa wyróżnienia (nagrody w wysokości 50 tys. zł).
Laboratoria, Collegium Anatomicum, aule dydaktyczne
Według planów na parterze nowego budynku znajdą się m.in. Centrum Wsparcia Badań Klinicznych oraz Laboratorium Diagnostyki Obrazowej, a także Collegium Anatomicum, które będzie miało osobne wejście oraz zadaszoną strefę dla dowozu i ekspedycji ciał do prosektorium. W koncepcji zapewniono maksymalną dyskrecję i oddzielenie od przestrzeni publicznej.
Na poszczególnych piętrach będą m.in. aule dydaktyczne, dziekanat oraz specjalistyczne laboratoria Wydziału Medycznego. Zaplanowano też pomieszczenia dla dwóch innych wydziałów PWr: Wydziału Mechanicznego i Wydziału Chemicznego.
Ostatnie dwie kondygnacje przeznaczone są na funkcje biurowe, które wymagają mniejszej wysokości pomieszczeń. Na piątym piętrze znajdzie się ogólnodostępny taras widokowy zorientowany w stronę Hali Stulecia i bulwarów nad Odrą. Natomiast w południowej części szóstej kondygnacji zaprojektowano szklarnię, w której bedzie MedChemLab-Plants. W podziemiach budynku zaprojektowano parking na 50 miejsc postojowych oraz pomieszczenia pomocnicze i techniczne niezbędne do funkcjonowania budynku.
Dostępny dla wszytskich
HealthTech Synergy Hub ma być ekologiczny i energooszczędny. Zostanie np. wyposażony w instalację paneli fotowoltaicznych na dachu, co pozwoli na wykorzystanie odnawialnej energii słonecznej i ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Będzie też podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej. Budynek będzie również przystosowany do potrzeb wszystkich użytkowników. Wejścia do gmachu będą całkowicie bezprogowe, wewnątrz znajdą się trzy dźwigi osobowe, rozmieszczone po przeciwnych stronach obiektu i obsługujące wszystkie kondygnacje.
Na każdej kondygnacji zaplanowano toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Gabinety lekarskie i pozostałe pomieszczenia zapewniają odpowiednią przestrzeń manewrową zarówno przed wejściem, jak i wewnątrz.
Przygotowanie ostatecznego projektu budynku potrwa 15 miesięcy. Prace budowlane – według planu – zakończą się w ciągu około dwóch lat. Kolejnym etapem będzie wyposażenie HTSH w nowoczesny sprzęt i aparaturę.