Wydział Medyczny

Nominacje profesorskie dla naukowców z WMed

Data: 08.10.2024 Kategoria: informacje ogólne, nauka, pracownicy, studenci

Prof. Marta Rorat jest specjalistką chorób zakaźnych, w trakcie specjalizacji z reumatologii. Ma duże doświadczenie w pracy z pacjentami dorosłymi i dziećmi z szeroko pojętymi chorobami infekcyjnymi. Współautorka 34 publikacji poświęconych m.in. badaniom nad COVID-19. Pracuje na I Oddziale Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Gromkowskiego oraz w Klinice Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

prof_marta_rorat-portret.jpg

prof. dr hab. n. med. Marta Rorat

Jej główne zainteresowania badawcze dotyczą chorób zakaźnych, hepatologii, medycyny sądowej, prawa medycznego, a w ostatnich latach również reumatologii. Najbardziej wyróżniającą cechą jej działalności naukowo-dydaktycznej jest interdyscyplinarność i zdolność łączenia na pozór odległych dziedzin wiedzy.

Najwięcej osiągnięć naukowych prof. Marty Rorat dotyczy COVID-19, choć jej największą pasją zawodową są zakażenia inwazyjne. Z uwagi na wykształcenie lekarsko-prawnicze oraz wieloletnie doświadczenie w roli biegłego, wiele uwagi poświęca także zagadnieniom błędów medycznych i odpowiedzialności prawnej. Ma szczególny udział w rozwoju diagnostyki pośmiertnej zakażeń.

Wyróżniona przez Ministra Zdrowia odznaką honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia”. Od wielu lat zajmuje się także dydaktycznie, naukowo i zawodowo prawem medycznym.

Prof. Tomasz Sozański jest farmakologiem i specjalistą radiologii i diagnostyki obrazowej. Specjalizuje się w badaniach związków naturalnych w profilaktyce i leczeniu chorób cywilizacyjnych. Współautor badań z zakresu farmakologii i toksykologii na liniach komórkowych, modelach zwierzęcych, a także niekomercyjnych badań klinicznych oceniających wpływ interwencji dietetycznych u pacjentów i sportowców.

prof_tomasz_sozanski.jpg

prof. dr hab. n. med. Tomasz Sozański

Współautor praz z wykorzystaniem wielu technik badawczych, m.in. modelu indukowanej dietą dyslipidemii i miażdżycy, perfuzji pozaustrojowej i farmakokinetyki. Znaczna część prac prof. Sozańskiego dotyczy wpływu ekstraktów i związków pozyskanych z owoców na zmiany w przebiegu chorób układu sercowo-naczyniowego i zaburzeń metabolicznych. Ich wyniki zostały opublikowane miedzy innymi w Atherosclerosis i Phytomedicine. Współpracuje z wieloma ośrodka krajowymi i zagranicznymi.

Członek Oddziału Wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego. Współautor 6 patentów, nagrodzony srebrnym medalem na Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik w Brukseli - Brussels INNOVA. W rankingu opracowanym przez Uniwersytet Stanforda, wydawnictwo Elsevier i firmę SciTech Strategies znalazł się w zestawieniu 2% najczęściej cytowanych naukowców w 2023 roku.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję