Wydział Medyczny

Nasza pierwsza immatrykulacja!

Data: 20.10.2023 Kategoria: informacje ogólne, pracownicy, studenci

wmed-dj-usmiech.jpg

– Nigdy nie widziałem studentów medycyny i oto są na naszej uczelni – żartował rektor podczas swojego wystąpienia. 
W programie uroczystości oprócz oficjalnych wystąpień i immatrykulacji kandydatów na studentów – był koncert zespołu „Artrio” i spacer z Beatą Maciejewską, dziennikarką Gazety Wyborczej we Wrocławiu, która poprowadziła nas „śladami gwiazd wrocławskiej medycyny” do budynku C-20 przy ul. Hoene-Wrońskiego, gdzie mieści się nasz wydział.

Jedyna w Polsce uczelnia techniczna z medycyną

Jesteśmy pierwszą uczelnią techniczną w Polsce, która kształci studentów na kierunku lekarskim. Dr hab. n. med. Dariusz Jagielski, prof. uczelni, dziekan Wydziału Medycznego w swoim wystąpieniu programowym podkreślił, że współczesna medycyna nie może się rozwijać bez nowoczesnych technologii i współpracy pomiędzy medykami i osobami reprezentującymi świat techniczny.

– Myślę, że nie musimy nikogo przekonywać, jak piękny jest świat medycyny, jak wspaniałe jest diagnozowanie, leczenie i rozwiązywanie problemów pacjentów i robienie wszystkiego, żeby im pomóc – powiedział. - W tym samym czasie będziemy chcieli także pokazać, jak interesujący jest świat nowoczesnych technologii i zaprosić naszych studentów do badań i projektów naukowych – dodał.

wmed-jmr-mowinica-poz.jpgDziekan przedstawił też potencjał kliniczny, a także badawczy wszystkich ośmiu szpitali i ośrodków partnerskich Wydziału Medycznego. To tutaj będą zdobywali swoje pierwsze doświadczenia kliniczne nasi studenci. Zaczną od tzw. godzin przy łóżku pacjenta, czyli zajęć praktycznych już na I roku studiów.

Kluczowy projekt PWr

Rektor Politechniki, prof. Arkadiusz Wójs podkreślał, jak ważną decyzją było uruchomienie nowego kierunku studiów na uczelni.

– To najważniejszy projekt realizowany przez nas w ostatnich latach, a dzisiejsza inauguracja to historyczny moment – powiedział w trakcie uroczystości rektor PWr. – Wszystkie wielkie uczelnie techniczne w Europie, mające realny wpływ na poprawę jakości życia i rozwój technologii, prowadzą medycynę i niemal wszystkie są bardzo silne w technologiach medycznych. W Polsce do tej pory żadna politechnika tak nie funkcjonowała i w efekcie żadna nie była w stanie współpracować z lekarzami na tak wysokim poziomie – dodał.

Relacja mistrz-uczeń w medycynie

Wykład inauguracyjny pt. „Mistrz i uczeń – wiedza jako treść życia lekarza i obowiązek jej przekazywania” wygłosił prof. Wojciech Witkiewicz, doktor honoris causa Politechniki Wrocławskiej, a także dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego – Ośrodka Badawczo-Rozwojowego przy Kamieńskiego.

Jego wystąpienie odnoszące się m.in. do etycznych aspektów zawodu lekarza – porwało publiczność. Prof. Witkiewicz dostał owację na stojąco.

wmed-profwikiewicz.jpg

Aktualnie nasz wydział zatrudnia około 60 nowych nauczycieli akademickich, w tym ponad 10 profesorów i 20 profesorów uczelni. Tworzą oni 6 katedr. W październiku naukę na kierunku lekarskim rozpoczęło 60 studentów.

- Jesteście w pewien sposób pionierami – zakończył dr hab. Dariusz Jagielski, prof. uczelni, dziekan WMed. – Dziękujemy za wasze zaufanie. Zaczynamy w małej grupie, ale w przyszłości będziemy chcieli się rozwijać, kształcić więcej studentów i otwierać nowe kierunki medyczne. Deklarujemy jednak, że naszym priorytetem zawsze będzie jakość kształcenia – zaznaczył. 

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję