Wydział Medyczny

Mamy grant na wielodyscyplinarne badania mózgu!

Data: 02.07.2025 Kategoria: informacje ogólne, nauka, studenci

Projekt, którym będzie kierować prof. Joanna Rymaszewska z Katedry Neuronauk Klinicznych WMed, dostał dofinansowanie w ramach pierwszej edycji programu „Wsparcie zespołów badawczych 2025”. Połączy naukowców z różnych wydziałów Politechniki Wrocławskiej zajmujących się nie tylko medycyną, w tym psychiatrią, ale także sztuczną inteligencją, inżynierią i nowoczesnymi technologiami. W badania zaangażowanych będzie aż 5 zespołów badawczych z Wydziału Medycznego, Wydziału Architektury, Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego, Wydziału Elektrycznego aż po Wydział Podstawowych Problemów Techniki.

Nasz interdyscyplinarny projekt BRAVES-Cog (Odważni w poznawaniu): „Zintegrowane podejście do oceny i neuromodulacji deficytów funkcji poznawczych z wykorzystaniem multimodalnych danych behawioralnych, środowiskowych, neurobiomarkerów i sygnałów biomedycznych.” otrzymał grant w wysokości 1 650 492 zł.

- „BRAVES” to więcej niż projekt – zaznacza prof. Joanna Rymaszewska, kierująca Katedrą Neuronauk Klinicznych WMed. – To odwaga, by przekraczać granice poznania, bo granice mózgu są tylko początkiem. „BRAVES” powstał z potrzeby przekraczania barier: technologicznych, klinicznych i poznawczych. Widziałam, jak głęboka stymulacja mózgu potrafi zmienić życie ludzi z depresją. Wiemy już, że niemożliwe - nie zawsze znaczy nieosiągalne. Dziś stymulujemy – jutro być może sięgniemy po implanty. Odwaga w poznawaniu to nasz kierunek – mówi psychiatra.

prof_joanna_rymaszewska-portret1.jpg

prof. Joanna Rymszewska, Katedra Neuronauk Klinicznych WMed

BRAVES-Cog zakłada opracowanie innowacyjnych metod diagnostyki i terapii deficytów poznawczych trudnych do obiektywnej oceny. Badacze zbiorą i przeanalizują multimodalne dane (neurofizjologiczne, behawioralne, fizjologiczne i wokalne) z zaawansowanym przetwarzaniem biosygnałów i AI. – Naszym celem jest stworzenie międzynarodowej bazy referencyjnej neurobiomarkerów, wspierającej różnicowanie przyczyn zaburzeń oraz personalizację terapii z wykorzystaniem nieinwazyjnej, przezczaszkowej stymulacji mózgu – opisuje prof. Rymaszewska. – Projekt może mieć realny wpływ na praktykę kliniczną i zmiany systemowe opieki zdrowotnej.

W ramach projektu zostanie także zakupiona nowoczesna aparatura, która posłuży do pozyskiwania wysokiej jakości danych i wzmocni infrastrukturę analityczną. BRAVES-Cog będzie realizowany do końca 2026 roku i rozpocznie długoterminowe badania naukowe.

Wielkie gratulacje dla całego zespołu badaczy!

Warto wiedzieć

Program „Wsparcie zespołów badawczych” powstał z inicjatywy prof. Arkadiusza Wójsa, rektora Politechniki Wrocławskiej i służy wspieraniu rozwoju potencjału badawczego zespołów złożonych z pracowników, doktorantów i studentów uczelni, w tym grup interdyscyplinarnych i międzywydziałowych. Na realizację pierwszych 16 projektów, które zostały wybrane przez komisję konkursową, przeznaczono w sumie ponad 10 mln zł. Przyznane środki mają zwiększać możliwości badawcze uczelni poprzez rozwój infrastruktury, np. rozbudowę laboratoriów, zakup dużej aparatury badawczej, oraz poprzez nawiązanie współpracy pomiędzy różnymi wydziałami i dyscyplinami naukowymi.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję